Kurban Bayramı'nda ''Kist hidatik'' hastalığına dikkat !

Kurban Bayramı'nda ''Kist hidatik'' hastalığına dikkat !

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların sakatatlarının kontrolsüz şekilde etrafa atılması tehlike saçıyor.

2 yıl önce İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Zafer Memişoğlu’nun 24 yaşındaki oğlu Ali Berhan Memişoğlu’nun ölümüyle kamuoyunun dikkatini çeken hastalık için önlem alınması gerekiyor. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kalaycı, “Hastalık ülkemizde sıklıkta görülüyor. Özellikle büyükbaş hayvancılığın yapıldığı bölgelerde dikkat çekici oranda. Kurban Bayramı gibi kontrolsüz ve yaygın hayvan kesiminin çok olduğu dönemlerde daha da dikkatli olmak zorundayız. Hayvan hareketlerinin fazla olması, hayvanların taşınmaları bu hastalığın yayılma riskini artırmaktadır” dedi.  

‘Parazit dayanıklı’

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre hastalığa sebep olan parazitin kaynağının köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlar olduğunu belirten Doç. Dr. Kalaycı, “Köpeklere dikkat etmeliyiz. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır yumurtalar çok dayanıklıdır. Toprakta ve soğukta bir yıl kadar canlı kalabilirler. Dışkıyla atılan yumurtalar hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgâr ve yağmurla yayılırlar. İyi yıkanmamış sebze ve meyveler ya da köpeğin tüylerine bulaşmış gözle görülemeyecek kadar küçük yumurtaların ele yapışması sonucu ağız yoluyla geçtiğini bilmeliyiz” dedi.  

Kalaycı, “Köpeklerin dışkısı ile kirlenmiş suların içilmesi, köpek dışkısı ile kirlenmiş çiğ yenen roka, marul, nane, maydanoz gibi yeşillikler riskli. Özellikle toprakla uğraşan kişilerin de ellerinin temizliğine özen göstermemesi sonucu aynı şekilde besinlerle yumurtaları almaları olasıdır. Temizlik kurallarına dikkat edilmeli, kurban satın alırken küpeleri olanların tercih edilmesi gerekli. En önemlisi riskli sakatatların derin bir yere gömülmesi, kedi köpek gibi hayvanlara pişmeden kurban etlerinin verilmemesi önleyici tedbirler arasında” dedi.

Milliyet