Süper Lig'in paraları nerede ? Ortalık fena karıştı

Süper Lig'in paraları nerede ? Ortalık fena karıştı
Güncelleme:

Kulüpler Birliği ile Beinsport arasında başlayan ödeme krizine TFF de dahil oldu. Kulüpler Birliğinin ödenmesi gereken lisans bedelinin ödenmediği yönündeki iddialarına Digiturk, “gerekli ödemeler yapılmıştır” diye cevap verdi. Ancak TFF Digiturk’ün açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kulüpler Birliği ile Beinsport arasında başlayan ödeme krizi devam ediyor. Kulüpler Birliği kendilerine ödenmesi gereken lisans bedellerinin ödenmediğini iddia ederken Digiturk ise gerekli ödemeleri eksiksiz olarak yaptığını iddia etti.

Digiturk açıklamasında, “2020 – 2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir” ifadelerine yer verirken TFF’den yapılan açıklamada ise bu ifadelerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Digiturk tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Digiturk olarak, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1’inci Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük şaşkınlıkla karşıladık.

Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmek isteriz ki naklen yayın lisans haklarının tarafı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’dur. TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk, 2020 – 2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir.

“HERHANGİ BİR KESİNTİ UYGULANMAMIŞTIR”

Öte yandan Digiturk, dünya çapında birçok yayıncının KOVID-19 salgını nedeniyle yapmayı reddettiği 2019 – 2020 sezonu naklen yayın lisans ödemesini, herhangi bir kesinti uygulamadan tam olarak yapmıştır. Ayrıca Digiturk ve TFF, karşılıklı mutabakat çerçevesinde, pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden birlikte gelebilmek için, mevcut sezonun geri kalanına yönelik bir ödeme planı üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yatırımcısı olan Digiturk’e karşı Süper Lig ve 1’inci Lig kulüplerinin bu davranışını dayanaksız ve haksız buluyoruz. Türk Futbolu’nun değerini ve markasını olumsuz etkileyeceği belli olan bu tür eylemler en başta kulüplere zarar verecektir. Buna rağmen, Türk futbol endüstrisinin paydaşlarıyla birlikte, ülke futbolunu yurt içi ve yurt dışında geliştirmek ve tanıtmak için tüm iyi niyetimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

“DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE TAKİP EDİLMİŞTİR”

TFF'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin ortak kamuoyu duyurusu ile akabinde yayıncı kuruluş Digiturk beIN MEDIA GROUP’un yaptığı açıklama Federasyonumuz tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmiştir.

“DİGİTURK’ÜN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir. Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir” yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.

“KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMEKTE”

Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Seçiniz...