''Zika virüsünden korkmuyorum''

''Zika virüsünden korkmuyorum''

Nadal, "Gereken önlemleri almaya çalışıyorum, endişeli değilim. Zika virüsünden korkmuyorum" dedi.

Tek erkeklerde dünya 5 numarası İspanyol tenisçi  Rafael Nadal, Brezilya'da hızla yayılan Zika virüsünden korkmadığını söyledi.
 
Nadal, Rio Açık Tenis Turnuvası'na katılmak için bulunduğu Brezilya'da  yaptığı açıklamada, Zika virüsüne takıntılı olmadığını belirterek, "Gereken  önlemleri almaya çalışıyorum, endişeli değilim. Geceleri her zamanki gibi dışarı  çıkıyorum. Zika virüsünden korkmuyorum. Başıma böyle bir şey gelirse sadece kötü  şans olarak değerlendiririm" ifadelerini kullandı.
 
Birinci turda vatandaşı Pablo Carreno Busta ile karşılaşacağı Rio  Açık'a her zaman iyi sonuçlar aldığı için katıldığını aktaran 29 yaşındaki  tenisçi, "Bu turnuvadaki ilk deneyimimde şampiyonluğa ulaşmıştım. Geçen yıl da  yarı final oynama başarısı gösterdim. Rio'da olduğum için çok mutluyum ve ilk  maçıma çıkmak için sabırsızlanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.
 
Eski dünya bir numarası Nadal, virüsle ilgili endişelerin yoğunlaştığı  ağustos ayında düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyatları'nda da mücadele edecek.
 
İlk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen  virüs, Mayıs 2015'te sivrisinekler yoluyla yayıldı. Zika virüsü, hamilelerde  bebeğin beyin gelişimini etkileyebiliyor ve doğum sonrasında bebeklerin kafası normalden daha küçük kalabiliyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre virüs, Brezilya'da bu yıl  yaklaşık 1,5 milyon insanı etkiledi.