ABD bunu konuşuyor ! Canlı yayında skandal görüntüler

Güncelleme:

ABD'de canlı yayın sırasında ekrana yansıyan görüntüler ülkede infial yarattı. El işareti yapan askeri öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı.

Görüntüler geçtiğimiz cumartesi günü Philadelphia'da düzenlenen ordu-donanma futbol müsabakasında çekildi. Ulusal bir TV kanalı, müsabaka öncesinde canlı yayına bağlandı ve tartışmanın fitili ateşlenmiş oldu.

Canlı yayın sırasında sunucunun arkasında sıralanmış askeri öğrencilerden bazıları işaret ve baş parmağını birleştirerek "O" şeklinde bir el işareti yaptı. 'OK-tamam' anlamına da gelen bu hareket aslında 'beyaz milliyetçiliğin' işareti olarak tanımlanıyor.

NEFRET SEMBOLLERİ LİSTESİNDE

İnsan hakları örgütleri bu el işaretini nefret sembolleri listesine ekledi. Listede; nazilerin de kullandığı birçok el işareti bulunuyor.

ABD bunu konuşuyor ! Canlı yayında skandal görüntüler - Resim : 1

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Canlı yayında ekranlara yansıyan el işaretleri sosyal medyada tartışma yarattı.

Askeri yetkililer görüntüler ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ABD bunu konuşuyor ! Canlı yayında skandal görüntüler - Resim : 2

AYNI İŞARET YENİ ZELANDA'DA DURUŞMADAYDI

Geçtiğimiz mart ayında, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentinde cuma namazı esnasında 2 camiye yapılan silahlı saldırıda 51 kişi yaşamını yitirmişti, onlarca insan da yaralanmıştı. Kısa sürede yakalanan saldırgan çıkarıldığı ilk duruşmada aynı el hareketini yapmıştı.

Etiketler abd el işareti