Avrupa ülkesinen ötenaziye izin çıktı

Avrupa ülkesinen ötenaziye izin çıktı
Güncelleme:

Portekiz parlamentosu, ülkede uzun süredir tartışılan ötanazi ve "tıbbi yardımla ölüm" yetkisi veren yasa tasarısını onayladı. Mecliste 78'e karşı 136 oyla kabul edilen tasarının yürürlüğe girmesi için yeni seçilen muhafazakar Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa'nın onayından geçmesi gerekiyor.

Yasanın Sousa tarafından imzalanması durumunda Portekiz, ötanaziyi kabul eden dördüncü Avrupa ülkesi olacak.

Ölümcül hastalıklara yakalanan kişiler ve ağır yaralılar için ötanazi ile "doktor yardımlı intihara" izin veren tasarı, ayrıca incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderilebilecek.

Halkın çoğunluğu Katolik olan Portekiz'de 2007'de kürtaj ve 2010'da da eşcinsel evlilik yasallaştırıldı.

Portekiz Cumhurbaşkanının önümüzdeki haftalarda kararını vermesi bekleniyor. Ancak Parlamento onay için ikinci kez oy vererek başkanlık vetosunu geçersiz kılabilir.

BENZER TASARI 2018'DE REDDEDİLDİ

Euronews Türkçe’den Bahtiyar Küçük’ün haberine göre, Ülkede 2018 yılında sosyalist hükümet tarafından meclise sunulan ötanazi ve doktor yardımlı intihar yasa tasarısı kabul edilmemişti.

Avrupa Birliği'nde Hollanda, 2002'de ötanaziyi yasallaştıran ilk ülke oldu. Belçika, İsviçre ve Lüksemburg da doktor yardımıyla ölüme onay veriyor.

Ötanazi, bir doktorun doğrudan ölümcül ilaçları hastaya vermesi anlamına geliyor. "Tıbbi yardımlı intiharda" ise hastalar ölümcül ilacı tıbbi gözetim altında kendileri alıyor.