Rusya dalga geçti: "Nasıl yaşayacağız.."

Rusya dalga geçti: "Nasıl yaşayacağız.."
Güncelleme:

Rusya lideri Putin'in Suriye kararından sonra sosyal medyada ilginç espriler yapılmaya başlandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’den kısmi kuvvet çekme kararı alması Rusya’daki sosyal ağlarda da tartışmalar başlattı.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre Kremlin’e muhalif gazeteciler görüşlerini bloglarda dile getirmeye başlarken, gazeteci Maksim Şevçenko “Suriye’ye ne gönderdik, ne çekiyoruz?” sorusunu sormaya başladı. Bir başka basın mensubu yazar Anton Oreh ise “Suriye olmadan şimdi nasıl yaşayacağız” esprisiyle Rus halkına seslendi.

Şevçenko’nun tespitleri şöyle:

“Suriye’den çekilmek mi? İlk sorum ne çıkarıyoruz? Tartus ve Lazkiye hava üssü kalıyorsa neyi geri çekiyoruz? İkinci soru Suriye’ye zamanında ne soktuğumuzu tam olarak kim biliyor? Hmeymim üssünde Türkiye ve İsrail’i kızdıran S-400 bataryası kalıyor. Bizim uçağın düşürülmesinden sonra Türkmenlerden intikam alan topçu bataryaları mı? Yoksa bir gün Palmira, bir gün Halep çevresinde görünen Rus çevik kuvvetleri mi çekiliyor? Net olarak gördüğüm tek sonuç var. Biz bu çekilme adımıyla sabrı taşan Türkiye’nin Ankara’daki esrarengiz terör saldırısından sonra Suriye’ye girmesini önlemeye çalışıyoruz. Aklımızca ‘Rusya barış sürecine sağdık kalıyor’ demeye getiriyoruz. Bu durumda Türkler yine de Suriye’ye girerse tüm sorumluluk onların üzerinde olacak. Çünkü biz çıkmadan çekilmiş gibi yaparken, Türkler de girmeden girmiş gibi yapıyor. İşte böyle uçurum kenarındaki dans.”

NASIL YAŞAYACAĞIZ!

Siyasi yorumcu Anton Oreh ise Putin’in Suriye’den çekilme kararını Rusya’nın iç faktörleri bakımından ele alarak yorumda bulundu:

“Suriye son aylarda öyle kanımıza girdi ki, şimdi dünyanın bu bölgesinden haber almadan nasıl yaşayacağız? Hatta dahasını söylemem gerekirse, Rus hava ve uzay birlikleri bu ülkeye gönderilmeden önce biz nasıl yaşıyorduk? Uzun yıllar vatandaşlarımızın yüzde 99’u, Suriye’nin harita üzerinde nerede bulunduğunu bile bilmiyordu. Geçen yıl her şey değişti. Suriye’nin bizim vatanın parçası olduğu ortaya çıktı. Suriye’de Rusya'nın ve hatta dünyanın kaderinin belirlendiği söylendi. Son altı ayda Rus TV kanallarında haberler Suriye ile başlayıp Suriye ile bitti. Bize Suriye’yi Rusya’dan daha çok anlatmaya başladılar. Suriye varken Rusya’da olup bitenler kimi ilgilendirebilir ki? Hatta Suriye Ukrayna’dan da daha önemli oluverdi. Günümüzde Suriye’nin nerede bulunduğunu artık Rus vatandaşları çok iyi biliyor. Hatta oradaki bir düzine şehrin adını da öğrendi. Şimdi Suriye’den çekilme kararı aldığımıza göre biz nasıl yaşayacağız?”