Yunanistan'da casus yazılım skandalı

Yunanistan'da casus yazılım skandalı
Güncelleme:

Yunanistan'da casus yazılım 'Predator' skandalı giderek büyüyor. Hükümet yetkililerinin telefonlarının dinlendiği iddiasıyla başlatılan soruşturmayla ilgili, dinlendiği öne sürülen isimlere yenileri eklendi.

Yunanistan'da hükümet yetkililerinin telefonlarının casus yazılım 'Predator' ile dinlendiği iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. Ülkede yayın yapan Documento gazetesi, söz konusu yazılımla daha fazla kişinin dinlendiğini öne sürerek yeni isim listesi yayımladı.

Documento gazetesinin yeni yayımladığı listede, casus yazılımla telefonları dinlenildiği öne sürülenler arasında, eski Yunanistan Emniyet Teşkilatı Başkanı Mihalis Karamalakis, Yunanistan İstihbarat Teşkilatından Sorumlu Savcı Vasiliki Vlahu, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos ve Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu gibi birçok isim yer aldı.

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu ise yaptığı açıklamada iddiaları yalanlayarak, iddiaların yargı tarafından inceleneceğini savundu.

Yunan basını, parlamentonun ilgili heyetinin dinleme skandalıyla ilgili iddiaları görüşmek üzere pazartesi toplanacağını kaydetti.

 Documento gazetesi daha önce yayımladığı haberlerde de eski Başbakan Andonis Samaras, eski Vatandaşı Koruma Bakanları Mihalis Hrisohoidis ve Olga Yerovasili, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Yeorgiadis gibi çok sayıda bakan, eski bakan, siyasetçi ve gazetecinin dinlendiğini ileri sürmüştü.