ABD'den gelen haber petrolü uçurdu !

ABD'den gelen haber petrolü uçurdu !
Güncelleme:

Brent petrolün varil fiyatı, 5 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Brent petrolün varil fiyatı, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 46 doları aşarak 5 ayın zirvesini gördü.

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dün Kuveyt'te petrol işçilerinin yaptığı grevi sonlandırmasının ardından güne düşüşle başlamış ve 42,80 dolara kadar gerilemişti.

Bu seviyeden gelen alımlarla yukarı yönlü harekete geçen Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de ham petrol stoklarının beklentilerin altında artmasının ardından yükselişini hızlandırdı ve günü yüzde 3,4'lük artışla 45,52 dolardan tamamladı.

Bugün de yükselişini 4'üncü güne taşıyan Brent petrolün varil fiyatı, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 46 doları aştı ve 46,10 dolarla 26 Kasım 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda yüzde 1,1 primle 46 dolar sınırından işlem görüyor.

Analistler, küresel ekonomiye yönelik iyimserliğin yükseldiğini, bununla birlikte ABD'de petrol stoklarının beklentilerin altında artarken üretim miktarının da azaldığını belirterek, tüm bunların petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketini desteklediğini dile getiriyor.

Meksika'da petrokimya tesisinde dün gece meydana gelen patlamanın fiyatlar üzerindeki etkisinin takip edileceğini aktaran analistler, Brent petrolün varil fiyatı için 46,8 doların önemli direnç konumunda olduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda 50 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini öngörüyor.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise dün yüzde 7,3'lük artışla günü 44 doların hemen altında kapatması sonrasında şu dakikalarda 44,35 dolardan alıcı buluyor.

Etiketler emtia petrol brent WTI