AB'den Türkiye'ye 400 milyon euroluk yardım

AB'den Türkiye'ye 400 milyon euroluk yardım
Güncelleme:

AB, Türkiye'nin Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye'ye verilecek toplamda 400 milyon Euro'luk afet yardımı talebine onay verdi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin temsilcilerinden oluşan AB Konseyi, Türkiye'ye Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla 400 milyon euroluk afet yardımı yapılmasını onayladı. AB Komisyonu tarafından önerilen toplam 454,8 milyon euroluk afet yardımı paketi, Türkiye, İtalya ve Romanya'ya yönelik olarak dağıtılacak.

Bu yardımın 400 milyon eurosu, Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye'ye yönlendirilecek. Ayrıca, 33,9 milyon euro Romanya'ya, 20,9 milyon euro ise Eylül 2022'de sellerin neden olduğu tahribata maruz kalan İtalya'ya gönderilecek.

Yardımlar, AB bütçesinde ayrılan dayanışma ve acil yardım fonundan karşılanacak. Mali yardımın ödemesi, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'nin son onayından sonra gerçekleştirilecektir.

Bu afet yardımı paketi, AB'nin Türkiye'ye ve diğer ülkelere olan dayanışma ve desteğini göstermektedir. Türkiye'nin depremzedelere yönelik ihtiyaçlarının karşılanması ve yeniden yapılanma sürecine katkı sağlaması hedeflenmektedir.