Bakan'dan Cerattepe açıklaması: Altına izin yok

Bakan'dan Cerattepe açıklaması: Altına izin yok
Güncelleme:

Çevre Bakanı Güldemet Sarı, Cerattepe'de altın madenine izin vermediklerini söyledi.

Yeni İmar Kanunu için hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, Cerattepe konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Güldemek Sarı, “Cerattepe’de kapalı devre bakır madeni için ÇED raporu verdik. Orası altın madeni olarak işletilemez. Hatta altın çıkarılmasına biz olumsuz ÇED raporu verdik” açıklamasını yaptı.

Habertürk Gazetesi’nden Abdurrahman Yıldırım bugünkü köşe yazısında  Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın açıklamalarına yer verdi. İşte Yıldırım’ın köşe yazısının ilgili bölümü:  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Fikir Sofrası’nın İstanbul’daki 18’inci toplantısına katıldı, ağırlıklı inşaatçı ve müteahhitlerden oluşan işadamlarına konuştu ve soruları yanıtladı. Güneydoğu’nun yeniden imarı, kentsel dönüşüm, ÇED raporları ve Artvin Cerattepe madeni hakkında bilgi veren Bakan Güldemet Sarı’nın konu başlıklarına göre açıklamaları özetle şöyle:

ÇED RAPORU, CERATTEPE

Biz bakanlık olarak önümüze gelen her telebe uygun ÇED raporu vermiyoruz. İlgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınıyor. Bu görüşlerden olumsuz olanlar varsa, bir kurumdan dahi geliyorsa, ÇED olumlu raporunu vermiyoruz. Olumsuz rapor veriyoruz ya da ilgili yatırımın revize edilmesini ve çevreyle uyumlu olacak hale getirilmesini istiyoruz.

Bu uyum sağlanırsa rapor olumluya dönüyor. Mesela, Artvin Cerattepe’de 50 bin ağaç kesileceği, yol açılacağı ve çıkarılan madenin böylece taşınacağı propagandası yapılıyor. Birinci ÇED raporuna göre konuşuyorlar. Halbuki orada ikinci ÇED raporu ile ağaç kesilmesi minimize edildi. Kesilecek ağaç sayısı 3-4 bin arasına indirildi ve her ağaca karşılık 3 ağaç ekilmesi kararı alındı. Aslında bu yatırımcıya da yeni maliyetler getiriyor. Cerattepe’de kapalı devre bakır madeni için ÇED raporu verdik. Orası altınmadeni olarak işletilemez. Hatta altın çıkarılmasına biz olumsuz ÇED raporu verdik.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız