Milyonlarca çalışan tam maaşa hasret kaldı

Milyonlarca çalışan tam maaşa hasret kaldı
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile Kısa Çalışma Ödeneği'nin yeniden 2 ay daha uzatılmasıyla birlikte pandemi döneminde sigortası yatmayan, maaşını eksik alan milyonlarca çalışanı "2020 yılı böyle geçecek" korkusu sardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) yine uzatıldı. KÇÖ'ye başvuran şirketlerde çalışanlar eylül ve ekim maaşlarını da tam alamayacak.

Kısa çalışma Aralık 2020'ye kadar uzatılabilecek. KÇÖ yine uzarsa çalışanların bir bölümü 2020 yılında ilk iki ay hariç hiç tam maaş almamış olacak. Özel sektörde zamlı maaşlar genellikle şubat ayında yatırıldığı için çalışanların çoğu zamlı maaşını da sadece şubat ayında alabildi.

İŞKUR kayıtlarına göre 2.3 milyon çalışan kısa çalışma ödeneği alıyor. Nisan-Temmuz arası 1,9 milyon kişiye ücretsiz izne çıkarılanlara ödenen nakdi ücret desteği verildi. Yani milyonlarca çalışan aylardır pandemi öncesi gelirlerinden uzakta yaşam sürüyor.

Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ücretsiz izne çıkmaktan (Devlet ayda 1170 TL ödüyor) daha yararlı bir uygulama olsa da 20 bin TL maaş alan biri bile bu kapsamda ayda en fazla 4.380 TL kısa çalışma ödeneği alabiliyor.

Yeni düzenleme ile kısa çalışma ödeneği kasım ayına kadar uzatıldı. İkinci dalga endişeleri ile uygulama tekrar uzatılabilecek.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN KESİLMİYOR

Pek çok kişi kısa çalışma ödeneğinin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılandığı için ileride işsizlik maaşı süresinden düşüleceğini düşünüyordu fakat gerçek öyle değil. Temmuz ayında yapılan yasal düzenleme ile KÇÖ alma süresinin 10 aylık işsizlik maaşı alma süresinden düşülmeyeceği karara bağlandı.

 31 ARALIK 2020’YE KADAR YASAL ZEMİNİ VAR

KÇÖ süresini uzatma yetkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın. Temmuz ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile Cumhurbaşkanı'nın KÇÖ süresini 6 ay daha bütün sektörler için uzatabilecek. Yani KÇÖ'nün 31 Aralık 2020 tarihine kadar yasal olarak uzatılabilmesinin alt yapısı şu anda hazır. KÇÖ bir daha uzarsa böylece mart ayından bu yana kısa zamanlı çalışanlar 2020 yılında sadece ocak ve şubat maaşlarını tam almış olacaklar. Özel sektörde zamlar şubat ayında belli olduğu için çalışanlar zamlı maaşlarını 2020 yılında sadece bir kez almış olacak.

PRİM DE ÖDENMİYOR

Kısa çalışma ödeneğinde en büyük kayıp çalışanın sigortasının eksik yatması noktasında gerçekleşiyor. Ödenek alındığı süre boyunca İŞKUR tarafından sadece çalışanın Genel Sağlık Sigortası ödeniyor, emeklilik için gerekli olan sigorta primi yatırılmıyor.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI DEVAM EDİYOR

30 Haziran 2021 tarihine kadar işten çıkarmanın yasaklanabilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetkisinde. Mevcut düzenlemeler ile birlikte işten çıkarma yasağı 17 Eylül 2020 tarihine kadar devam ediyor. İşten çıkarma yasağı süresince 15 Mart 2020 tarihinden itibaren işinden olmuş olan herkese aylık 1.070 TL'lik ödeme yapılıyor.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İSTİFA EDERSE NE OLUR?

Ücretsiz izne ayrılan kişi işe gitmese de kağıt üzerinde hala çalıştığı şirkete bağlı. Bu yüzden ücretsiz izin aldığı için istifa ederse kıdem tazminatını alamıyor. Fakat ücretsiz izne ayrılan kişiler aynı işlerinde benzer işleri yapan bazı insanların ücretsiz izne çıkarıldığını bazılarının ise çıkarılmadığını yargıya taşırsa son sözü mahkeme veya arabulucu söyleyebilecek.

Sözcü