FED'ten faiz kararı için ilk sinyal geldi

FED'ten faiz kararı için ilk sinyal geldi
Güncelleme:

Tüm dünyada piyasaların gözünün çevrildiği ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararıyla ilgili olarak dikkat çeken bir tahmin açıklandı.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun önümüzdeki üç ila beş ay içinde düşmeye devam etmesi halinde Fed'in faizleri düşürmeye başlayabileceğini belirtti.
Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, ekonomik aktivitede son dönemde görülen yavaşlamanın kendisini cesaretlendirdiğini, bunun da merkez bankasının politikasının hala çok yüksek olan enflasyonu kontrol altına alacak kadar sıkı olduğunu gösterebileceğini söyledi.

Waller, salı günü yaptığı konuşmasında, "Politikanın şu anda ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu yüzde 2'ye geri döndürmek için iyi bir konumda olduğuna giderek daha fazla güveniyorum ve aynı zamanda bunu şu anda yüzde 3,9 olan işsizlik oranında sert bir artış olmadan gerçekleştirebileceğinden de makul derecede eminim" dedi.

Waller, “Enflasyondaki düşüş birkaç ay daha devam ederse sırf enflasyon düşük olduğu için politika faizini düşürmeye başlayabiliriz. Bunun ekonomiyi kurtarmaya çalışmakla hiçbir ilgisi yok. Bu, her politika kuralıyla tutarlı. Gerçekten yüksek tutacağımızı söylemek için hiçbir neden yok" diye ekledi.

Politika yapıcılar, bu ayın başlarında üst üste ikinci toplantı için faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesinde değiştirmemişti. Son ekonomik raporlar ise Fed gözlemcilerinin merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bıraktığı yönündeki iddialarını destekledi.