MÜSİAD, yıl sonu dolar kurunu tahminini açıkladı

MÜSİAD, yıl sonu dolar kurunu tahminini açıkladı
Güncelleme:

Haftanın son işlem gününde döviz kurlarında yatay bir seyir hakim olurken; MÜSİAD Başkanı Asmalı, dolar kurunun yıl sonundaki seyrine yönelik görüşlerini paylaştı.

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı ise seçimlerin ardından yaşanan dolar kurundaki hareketliliği değerlendirerek, yıl sonunda doların Türk lirası karşısında hangi seviyelere çıkabileceğini değerlendirdi.

Buna göre, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, döviz kurunda bu kadar ani yükseliş beklemediklerini belirterek, “Yıl sonunda da 30’lu rakamları geçmeyeceğini düşünüyorduk. Ancak son artışlarla birlikte yıl sonunda 30 TL’yi biraz aşabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Habertürk TV’ye konuşan Asmalı ayrıca, Türkiye ekonomisindeki kronikleşen iki sorunun enflasyon ve cari açık olduğunu da ifade etti.

Yeni kabineye ilişkin yaptıkları önerilerde ana çerçevenin ‘reel politikaya dönüş’ olduğunu da belirten Asmalı, “Merkez Bankası enflasyon beklentisini yüzde 5’lerde tutmamalı. Aradaki sapma çok fazla olursa inandırıcılığı sorgulanmaya başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.