Rekor üstüne rekor kıran dolar ve euro için Albayrak'tan yeni açıklama

Rekor üstüne rekor kıran dolar ve euro için Albayrak'tan yeni açıklama
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TÜİK'in ekonomik güven endeksi rakamlarını iki cümleyle yorumladı: "Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor. Ekonomik güven endeksi eylülde 88,5 iken ekimde yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. TÜİK'e göre endeks bu ay, eylüle göre yüzde 4,8 artarak 92,8 değerine ulaştı. Tüketici güven endeksi ekim ayında yüzde 0,1 azalarak 81,9 değerine düştü.

Reel kesim güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 109,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4 artarak 79,7 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 artarak 95 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,6 artarak 83,8 değerini aldı.

ALBAYRAK'TA İKİ CÜMLELİK DEĞERLENDİRME

TÜİK verilerine ilişkin sosyla medya hesabından iki cümlelik açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik güven endeksi eylülde 88,5 iken ekimde yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi" dedi.

100'ÜN ALTI KÖTÜMSERLİĞİ İŞARET EDİYOR

Güven endeksi, 200 puan üzerinden ölçülüyor. 100'ün altı kötümserliği gösteriyor. 

'YENİ YATIRIM DALGASI GELİYOR'

Öte yandan Bakan Albayrak, dün Citibank tarafından düzenlenen Citibank Yatırımcı Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Birçok, çokuluslu şirket üretimlerini Asya’dan Türkiye’nin bulunduğu bölgeye yönlendirmeye başladı. Türkiye ekonomisi bir dönüm noktasındadır. Yeni bir sermaye yatırımı dalgası ufukta belirmiş durumda” dedi.

TL eridi! Dolar ve altın yeni bir rekor! Piyasalar alev alev!TL eridi! Dolar ve altın yeni bir rekor! Piyasalar alev alev!

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükselttiMerkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti

Seçiniz...