Sayıştay raporu: Karayolları 7 liralık boruyu 2 bin liraya aldı

Güncelleme:

Sayıştay Başkanlığı’nın 2020 Yılı Denetim Raporu'na göre Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) açık ihale yerine pazarlık yöntemiyle yaptığı bir ihalede, birim metre fiyatı 7 lira 94 kuruş olan muhafaza borusunu 2 bin 239 liraya aldığı görüldü.

ANKA'da yer alan habere göre; CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay raporunda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) açık ihale yerine pazarlık yöntemiyle bir ihale yaptığını ve  yaptığı bir ihalede, 284 katı tutarına iş yapıldığını açıkladı.

"ARTIK BU KADARINA DA PES"

Birim metre fiyatı 7 lira 94 kuruş olan muhafaza borusunu 2 bin 239 liraya alındığını açıklayan Akın, "Artık bu kadarına da pes. Borunun metre birim fiyatının 284 katı tutarına iş yapılmış. 3 bin 862 metre borunun maliyeti 30 bin 665 lira olması gerekirken 8 milyon 646 bin 91 lira ödeme yapıldı. Pazarlık usulü şaibeli ihalelere kılıf oluyor" tepkisini gösterdi.

2020 RAPORUNDA YER ALDI

Sayıştay'ın KGM ile ilgili 2020 yılı raporunda; "Eskişehir Şehir Hastanesi Farklı Seviyeli Kavşak ve Bağlantı Yolu Yapılması İşi'nde kesin proje olmadan ihaleye çıkıldığı; yaklaşık maliyete esas miktarın gerçekçi hazırlanmadığı ve bunların neticesinde “110 mm kablo muhafaza borusu” iş kaleminin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. resmi birim fiyatlarının yaklaşık 315 katı fiyatına yaptırıldığı tespit edilmiştir" değerlendirmesi yapıldı.

Akın, açıklamasında; Sayıştay raporlarına göre, her kurumda çok sayıda usulsüzlük ve şaibeli işlem olduğuna dikkat çekti. İhalelerde istisna olması gereken pazarlık yönteminin artık usulsüzlüklerin gizlenmesi için bir perdeye dönüştüğüne belirtti.

"PAZARLIK USULÜ İHALELERLE HALKIN PARASI ÇARÇUR EDİLİYOR"

Akın, Sayıştay'ın "Söz konusu iş kaleminin yaklaşık maliyetteki birim fiyatı Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. resmi birim fiyatları esas alınarak 7,94 TL/m olarak hesaplanmıştır. Yüklenici söz konusu iş kalemine 2 bin 500 TL/m (yaklaşık maliyetin 315 katı) teklif etmiş ve toplam 3.862 metre (yaklaşık maliyetin 19 katı) imalat gerçekleştirmiştir" bulgusu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Karayolları Genel Müdürlüğü; Eskişehir’de bağlantı yolu ihalesini açık ihale yöntemi yerine pazarlık usulüyle gerçekleştiriyor. Bu iş kapsamında 200 metre muhafaza borusu kullanılması öngörülürken; işin bitiminde 3 bin 862 metre muhafaza borusu kullanılıyor. Ve sonuç olarak muhafaza borularına 8 milyon 646 bin 91 lira ödeme yapılıyor. Buna göre bir metre muhafaza borusunun maliyeti 2 bin 239 liraya çıkıyor. Ancak TEDAŞ’ın resmi birim fiyatına göre muhafaza borusunun metre fiyatı 7 lira 94 kuruş! 30 bin 665 lira maliyetle yapılması gereken muhafaza boruları pazarlık usulüyle 100’lerce kat artarak 8 milyon 646 bin 91 liraya çıkıyor. Pazarlık usulü ihaleler ile halkın parası çarçur ediliyor.”

ANKA