7 milyonluk vurgun yapan müdür yeniden tutuklandı

7 milyonluk vurgun yapan müdür yeniden tutuklandı
Güncelleme:

Zimmetine geçirdiği 7 milyon 131 bin lirayla bahis oynadığı iddiasıyla tutuklanan ve Nisan ayında serbest bırakılan eski icra müdürü, 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Zimmetine geçirdiği 7 milyon 131 bin lira parayla at yarışı ve iddia oynadığı iddiasıyla iki yıl tutuklu yargılanan ve geçtiğimiz Nisan ayında tahliye edilen eski icra müdürü, İzmir Adliyesindeki karar duruşmasında 26 yıl ceza alıp tekrar tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Uşak’a tayini çıkan İzmir 4’üncü İcra Müdürü Murat K., yeni gelen müdüre hesapları denkleştiremediği iddiasıyla kasayı teslim edemedi. Murat K., 2015 yılı Eylül ayında işe gelmeyip, ortadan kayboldu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, olayın soruşturulması için memur suçlarına bakan cumhuriyet savcısını görevlendirdi. Savcının görevlendirdiği müfettişler, kasa ve para teslim defterinde yaptıkları incelemede, 2011 yılından bu yana 7 milyon 131 bin liranın kayıp olduğunu ortaya çıkardı. Hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılan icra müdürü Murat K., kendiliğinden adliyeye gelip memur suçları savcısına teslim oldu. Murat K. ifadesinde, "At yarışı ve iddia oynama hastalığım var. Bin liradan aşağıya at yarışı oynamıyorum. Bugüne kadar yüksek meblağlarda paralar da kazandım. Amacım bu paralarla açığı kapatmaktı. Ama bir türlü kapatamadım. Gittikçe battım. Beni at yarışı yaktı" dedi. Murat K., sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

Nisan’da tahliye edildi, 7 ay sonra 26 yıl karar çıktı
Olayı soruşturan savcı Murat K. hakkında, "nitelikli zimmet" ve "belgede sahtecilik" suçlarından iddianame hazırladı. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki yıldır tutuklu yargılanan Murat K., geçtiğimiz Nisan ayında görülen duruşmada toplanan deliller, sabit ikametgah sahibi olması, cezaevinde kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Tutuksuz yargılanan Murat K., avukatı ile birlikte İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Mahkeme heyeti, sanığa "nitelikli zimmet" ve "belgede sahtecilik" suçlarından toplamda 26 yıl ceza verirken, sanığın tutuklanmasına karar verip davayı sonlandırdı.

İHA