Laf atma kavgası cinayetinde istenen ceza belli oldu

Laf atma kavgası cinayetinde istenen ceza belli oldu
Güncelleme:

İstanbul Kadıköy'de kız arkadaşına laf attığını iddia ettiği kişiyle kavga etmesi sonucunda öldürülen genç ile ilgili davada sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi.

Kadıköy’de 14 Ekim 2023 tarihinde Almanya'dan gelen kız arkadaşı S.T. ile birlikte Kadıköy'de yürürken, yol kenarında duran A.Ş.'nın (57) genç kadına laf atması üzerine taraflar arasında başlayan tartışma D.A.’un hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık A.Ş. hakkında "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapsi istendi.

Anadolu 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık A.Ş., müşteki anne O.A., tanık S.T. ve taraf avukatları katıldı.

“Keşke kız arkadaşını dinleseydi de bunlar olmasaydı”

Duruşmada söz verilen tutuklu sanın A.Ş., “Bu olay gerçekten bir kaza. Ölen kişiyi tanımam etmem. Kendi halimde oturuyordum. Kafaları güzeldi. Laf atmadım. İkisinin kafası güzeldi. Bana bakıyordu. Neden bakıyor diye şüpheye düştüm. Gözlerim de bozuk anlayamadım. 20 dakika ilerledi sonra bana doğru geri geldi. Kız arkadaşıma mı bakıyordun dedi ve saldırmaya başladı. Yanımda çakı vardı. Kız arkadaşı ‘aşkım yeter bırak adamı’ dedi. Keşke onu dinleseydi de bunlar olmasaydı. Çakıyı korkutmak amacıyla boşa salladım. Kan falan görmedim. Öldüğünden ertesi gün haberim oldu çok şaşırdım. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

“Göz göze geldik bize laf etti”

Tanık olarak dinlenen D.A.’un kız arkadaşı S.T., “Davut ile caddede yürüyorduk. Şahsın yanından geçerken göz göze geldik bize laf etti. Davut geri dönüp haddini bil dedi. Şahıs yine laf etti. Davut geri döndü. Aralarında itiş kakış oldu. Yerdeyken Davut’u bıçakladı. Şahıs yerden kalkarken bıçağı elinde gördüm. Sonra şahıs kaçtı. Davut bana doğru gelirken üzeri kan olmuştu” dedi.

“Oğlumun düğün konvoyunu düşünürken cenaze konvoyuyla defnettim”

Anne Dilber D.A.: "Ben bir anneyim. En ağır cezayı almasını istiyorum. Oğlum namusunu korurken onu öldürüyor. Oğlumu öldürdüğü gün beni de öldürdü. Çocuğumun kimseye zararı yoktu. Oğlumun düğün konvoyunu düşünürken cenaze konvoyuyla defnettim" dedi.

Mahkeme indirim uygulamadı

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık A.Ş.’nın ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına ve tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme, sanık hakkında takdiri indirim uygulamadı.

İHA