MOSSAD'ın casusları İstanbul'da yakalandı

MOSSAD'ın casusları İstanbul'da yakalandı
Güncelleme:

MİT ve İstanbul Emniyeti'nin ortak operasyonuyla, edindikleri bilgileri MOSSAD'a satan, aralarında bir özel dedektifin de bulunduğu 7 şüpheli gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerden birinin TV’lerde sabah programlarına katılan ve eski bir kamu personeli olan H.A. olduğu tespit edildi.

MİT, yaptığı çalışmalar kapsamında, bir özel dedektifin para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırdığını belirledi. H.A.’in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki orta doğulu şahıs ve şirketler hakkında bilgi derlediği tespit edildi.

Eski bir kamu görevlisi olan ve özel dedektiflik yapan H.A.’in, MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.

MOSSAD’ın Victoria kod adlı ajanı aracılığı ile özel dedektif H.A. ile temasa geçtiği tespit edildi. H.A., İsrail Gizli Servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı.

2019’da yılında Belgrad’da H.A.’e yapılacak işlerle ilgili MOSSAD tarafından eğitim verildi. H.A., MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullandı. Resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri kripto para üzerinden aldı.