Vezneciler ve Midyat saldırısının ortak noktası

Vezneciler ve Midyat saldırısının ortak noktası

PKK'nın patlayıcı ve bombalarını Diyarbakır Lice'de depoladığı ortaya çıktı.

6 polisin şehit olduğu, 5 sivilin hayatını kaybettiği Vezneciler katliamının canlı bomba tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Saldırı hazırlığını yapan 3 kişinin kimliği belirlendi. Polis olayda PKK ihtimali üzerinde dururken, örgütün bombalı saldırılarda kullandığı patlayıcıların büyük kısmının Diyarbakır’ın Lice ilçesinden çıktığına dair ipuçlarına da ulaşıldı.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, İstahbarat birimlerinin PKK’nın yeni dönem stratejilerine ilişkin raporunda, PKK’nın el yapımı patlayıcılar ve bombalı araçlar için kullandığı patlayıcı madde ve kimyasalların çoğunu Suriye’den tedarik ettiği ve Diyarbakır’ın Lice ilçesinde depoladığı bilgisi yer aldı. İstihbarat kaynakları, İstanbul Vezneciler ile MardinMidyat’ta kullanılan patlayıcıların da Lice’den geldiği üzerinde duruyor. 4 Haziran günü Lice’de çok büyük bir patlayıcı deposunun imha edildiği bildirilirken, güvenlik güçlerinin ilçede farklı yerlerde olduğu tahmin edilen patlayıcı depoları ile bunların dağıtımını yapan teröristlere karşı önümüzdeki günlerde kapsamlı operasyon başlatılması gerektiği belirtildi.

DÜDÜKLÜ TENCEREDE PATLAYICI

Vezneciler’deki terör eyleminden önce İstanbul polisinin PKK’nın kentteki hücre evlerine baskın yaptığı da öğrenildi. İstanbul Esenyurt’taki PKK’ya ait hücre evine düzenlenen baskında düdüklü tencerede hazırlanmış 14.3 kilo patlayıcı bulundu. Hücre evde yakalanan iki teröristin sorgulamasından Vezneciler eyleminin aydınlatılabileceği belirtiliyor. PKK’nın kırsaldan İstanbul ve diğer büyük şehirlere terörist transfer ettiğine de dikkat çekildi. İstanbul’a kırsaldan patlayıcı getirdiği değerlendirilen iki teröristin izinin sürüldüğü bildirildi.