AK Parti'nin ilginç adayı: Soyadını Erdoğan, eşinin adını da Sümeyye yaptı

AK Parti'nin ilginç adayı: Soyadını Erdoğan, eşinin adını da Sümeyye yaptı
Güncelleme:

AK Parti'den milletvekili adayı olan Muhammed Erdoğan'ın kendi soyadını Erdoğan eşinin adını da Sümeyye yaptığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan adaylık listelerinde Muhammed Erdoğan ismi dikkat çekti. Son gelen bilgiye göre; soyadını Erdoğan, eşinin adını Sümeyye olarak değiştiren Suriyeli Muhammed Erşahuni AK Parti'de Bursa 9. sıradan aday gösterildi.

Suriye'den 10 yıl önce gelip, Bursa'ya yerleşen Muhammed Erşahuni, 24 Haziran’da yapılacak milletvekilliği genel seçimleri için AK Parti'den aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.. Suriyeli Muhammet Erdoğan Bursa'da inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin sahibi. Muhammet Erdoğan AK Parti'nin açıkladığı Bursa Milletvekili aday listesinde kendisi aday gösterildi.

MUHAMMED ERDOĞAN(ERŞAHUNİ) KİMDİR?

Suriye'nin Hama kentinden Bursa'ya 10 yıl önce gelip yerleşen Muhammed Erşahuni, şirket kurarak, turizm ve inşaat sektöründe iş yapmaya başladı. Bu Süreçte AKP hükümeti kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verdi.

Muhammed Erşahuni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hayranlığı dolayısıyla soyadını değiştirip, Erdoğan yaptı. Eşinin ismini de Sümeyye olarak değiştiren Erşahuni, 24 Haziran'da yapılacak milletvekilliği genel seçimleri için AKP çatısı altında Bursa'dan aday adaylığı başvurusu yapmıştı. Muhammed Erşahuni'nin, en büyük hedefi ise milletvekili olarak TBMM'ye girmekti.

BU DURUMU TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI NE DİYOR?

Milletvekili olmak için bazı şartlar Anayasamızın 76. maddesinde belirlenmiştir. Buna göre,

18 yaşını doldurmuş olmak,
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
En az ilkokul mezunu olmak,
Askerlik hizmetini yapmış olmak,
Kısıtlı olmamak,
Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezası almamış olmak,
Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak; kaçakçılık, resmi ihale ile alım satımlara fesat karıştırmamış olmak,
Devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılıp bu suçlardan birinden hüküm giymemiş olmak.