Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri destek verdikleri adayları açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri destek verdikleri adayları açıkladı
Güncelleme:

Boğaziçi Üniversitesine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla atanan kayyum Rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ardından 2 Ağustos tarihinde seçim yapılacağı duyuruldu. Boğaziçili akademisyenler, rektörlük için destek verecekleri adayları açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri tarafından yapılan oylama sonucu rektör vekili Naci İnci ile görevden alınan Melih Bulu’nun yardımcısı Gürkan Kumbaroğlu’na destek çıkmadı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, YÖK’ün 2 Ağustos 2021 tarihinde sonuçlanacağını duyurduğu Boğaziçi Üniversitesi rektör adaylık süreci ve ardından gerçekleşecek Cumhurbaşkanı atamasına dair yaptıkları oymalanın sonucunu açıkladılar.

Akdemisyenler tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak, YÖK’ün 2 Ağustos 2021 tarihinde sonuçlanacağını duyurduğu Boğaziçi Üniversitesi rektör adaylık süreci ve ardından gerçekleşecek Cumhurbaşkanı ataması hakkındaki görüşlerimizi, 26 Temmuz 2021 tarihinde yaptığımız bir açıklamayla duyurmuştuk.

Bu açıklamada ifade edilen ilkeler doğrultusunda, Boğaziçi Üniversitesi içinden on dokuz tam zamanlı profesör, rektör adayı olduklarını ilan ettiler. Süreci idare etmek üzere oluşturulan Oylama Koordinasyon Komisyonu (OKK) olarak, daha önce açıkladığımız çerçeve ve yöntem dahilinde, adaylığını üniversite haberleşme kanallarında ilan eden adayların güvenilir bir çevrimiçi sistem üzerinden oylanmasını sağladık. Bu oylama sırasında toplam 746 seçmenin yüzde 82’si oylamaya katıldı.

Daha önce de açıklandığı üzere, sistem şöyle işledi: Oylamaya katılan her akademisyen, tüm liste içerisinde adaylığına kesinlikle karşı olduğu isimleri işaretledi. Oylamaya sadece Boğaziçi Üniversitesi kamusuyla adaylığını paylaşan ve üniversitemizde tam zamanlı olarak görevli olan adaylar dahil edildi. Oy verenlerin en az üçte birinin karşı çıktığı isimler desteklenmeyen adaylar olarak belirlenirken, bu durumda olmayan diğer isimler Boğaziçi Üniversitesi‘nin desteklenen meşru adayları oldular.

On dokuz profesörün rektör adaylığının değerlendirildiği 30 Temmuz 2021 tarihli oylama sonucuna göre, aşağıda alfabetik sırayla listelenen meslektaşlarımızın rektör adaylıkları Boğaziçili akademisyenler tarafından desteklenmektedir.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİNİN DESTEKLEDİKLERİ REKTÖR ADAYLARI:

Prof. Dr. Fikret ADAMAN

Prof. Dr. Yavuz AKPINAR

Prof. Dr. Yasemin BAYYURT

Prof. Dr. Taner BİLGİÇ

Prof. Dr. Mine EDER

Prof. Dr. Metin ERCAN

Prof. Dr. Emine ERKTİN

Prof. Dr. Ayşe GÜREL