Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıkladı: 7 ayda 260 milyon maske dağıtıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıkladı: 7 ayda 260 milyon maske dağıtıldı
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, korona virüsü salgınının ilk 7 ayında 260 milyon ücretsiz maske dağıtıldığını açıkladı. Oktay’ın paylaştığı verilere göre, pandemide çalışma yaşamına verilen destekler kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kullanılan kaynak 31 milyar TL oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2021 Yılı Bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin yönelttiği bazı sorulara yazılı yanıt verdi.

İktidar, Covid-19 salgını başladıktan kısa bir süre sonra, 6 Nisan tarihinde perakende olarak maske satışını yasaklamış, 8 Mayıs tarihinde ise bu yasağı tavan fiyat belirleyerek kaldırmıştı. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkarken takılması zorunlu olan maskeleri Meclis’te gündeme getiren HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, “Bütün yoksullara neden maske dağıtılmamaktadır” sorusunu yöneltti.

Pandemi sürecinde valilikler, eczaneler ve PTT aracılığıyla ücretsiz dağıtılan maske sayısının 260 milyon adet olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “8 Mayıs 2020’den itibaren piyasada maske satışları tavan fiyat dahilinde serbest bırakılmıştır. Yüksek risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımı devam etmektedir” dedi.

 ‘BİZ BİZE YETERİZ’ KAMPANYASINDA TOPLANAN TOPLAM PARA 2 MİLYAR 80 MİLYON TL

Oktay’a, pandemi dönemindeki ekonomik tabloya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘Biz Bize Yeteriz’ yardım kampanyasına ilişkin sorular da yöneltildi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun “Biz Bize Yeteriz kampanyasında ne kadar para toplandı, bu paralar nereye harcandı” sorusuna yanıt veren Oktay, kampanya kapsamında toplanan paranın 2 milyar 80 milyon TL olduğunu ifade etti ve “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde milletçe yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birini gösterdik. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmamızı güçlendirmek ve Covid-19 salgınının olumsuz etkileri ile mücadele edebilmek amacıyla 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasını başlattık. Kampanya kapsamında hâlihazırda 2 milyar 80 milyon toplanmış olup; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu hesabına aktarılan bu kaynağı hane başı 1.000-TL tutarında olmak üzere ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladık. Bağışların 2 milyarı aşkını ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Yapılan yardımlar, bakanlığımız sosyal medya hesaplarından, her ay düzenli olarak paylaşılmaktadır.”

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU’NDAN KULLANILAN PARA 31 MİLYAR TL’YE YAKIN

Pandemi döneminde iktidar tarafından çalışma hayatına ilişkin bazı adımlar da atıldı. İşten çıkarmaların yasaklandığı süreçte kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, normalleşme desteği adı altında ödemeler yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Emine Emecan’ın, “Pandemi döneminde yapılan ödemeler işsizlik fonundan mı yapıldı?” ve İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın “Salgınla mücadele kapsamında ne kadar ödeme yapıldı?” sorularına yanıt veren Oktay, pandemi döneminde çalışma hayatına sağlanan destek ve sosyal yardımlara ilişkin verileri paylaştı.

Pandemi döneminde işsizlik ve kısa çalışma ödeneğini etkin bir şekilde uyguladıklarını, ayrım gözetmeksizin işgücü piyasasının tüm taraflarına destek sağladıklarını ifade eden Oktay’ın paylaştığı verilere göre pandemi döneminde İşsizlik Sigortası Fonu’ndan toplam 30 milyar 895 milyon 431 bin 815 TL kullanıldı.  İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kullanılan yaklaşık 31 milyar TL’nin kullandığı başlıklar ise şu şekilde sıralandı:

• Normalleşme Desteği: 1 milyar 497 milyon 856 bin 252 TL
• İşsizlik Ödeneği: 3 milyar 936 milyon 886 bin 312 TL
• Nakdi Ücret Desteği: 5 milyar 116 milyon 119 bin 331 TL,
• Kısa Çalışma Ödeneği: 20 milyar 344 milyon 569 bin 920 TL

Oktay ayrıca sosyal destek programı kapsamında yapılan ödemelere ilişkin verileri de paylaştı. Oktay 2 milyon 80 milyon TL’ye yakın bağışın toplandığı Biz Bize Yeteriz Kampanyası dahilinde 2 milyon 9 bin 267 haneye 2 milyar 9 milyon 267 bin TL yardım yapıldığını söyledi.