Dünyanın gözü burada... ''Yavuz'' Doğu Akdeniz'de sondaja başladı

Güncelleme:

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sürdürdüğü sondaj faaliyetlerinde önemli bir aşama geride kaldı. Yavuz sondaj gemisi, Karpaz açıklarında sondaj faaliyetlerine başladı. Karpaz-1 kuyusunda sondajda 1700 metrenin altına inildi. Hedef 3200 metreden sonra doğalgaz rezervine ulaşmak. NTV ekibi, yürütülen çalışmaları yerinde izledi.

Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi Yavuz, Karpaz-1 kuyusunda sondaj faaliyetlerine başladı. NTV, doğalgaz rezervi bulunması için yürütülen çalışmaları yerinde izledi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile birlikte Yavuz sondaj gemisindeydi.
 
Bakan Dönmez, ''Bugün itibarıyla 1710 metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Burada yaklaşık 2,5-3 aylık bir program söz konusu olacak. Öyle ümit ediyoruz ki hedef noktaya ulaştığımızda inşallah burada doğalgaz varlığına da ulaşmış olacağız'' dedi.
 
KKTC'NİN ORTAK ÇALIŞMA TEKLİFİ

Bakan Dönmez, KKTC'nin doğal kaynakların kullanımı için Rum yönetimiyle ortak çalışma teklifini hatırlatarak “Desteğe hazırız” diye konuştu. Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

''Maalesef Kıbrıs Rum yönetimi bu teklifi reddetti. Öyle ümit ediyorum ki tarafların bir araya gelmesinin her iki tarafın da menfaatine olacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum.''

Savaş gemilerinin 24 saat nöbet tuttuğu Karpaz-1 kuyusunda çalışmalarda şu anda 1500 metre aşılmış durumda. Sondajda nihai hedef olan 3200 metrenin aşılması planlanıyor.
 
TSK TARAFINDAN 24 SAAT KORUNUYOR

Karpaz -1 kuyusunda sondaj çalışmaları TSK gözetiminde devam ediyor. Yavuz sondaj gemisi, C500 Tuzla sınıfı bir karakol gemisi ve bir fırkateyn ile (Gemlik Fırkateyni) korunuyor. TSK artan gerilim sonrasında Yavuz sondaj gemisini bir dakika olsun yalnız bırakmıyor.
 
36 METRE GENİŞLİKTE 230 METRE UZUNLUKTA

36 metre genişlikte ve 230 metre uzunluktaki Yavuz sondaj gemisi, türünde dünyadaki 16 gemiden biri. Ultra derin deniz sondaj gemisi olan Yavuz, yüksek sondaj kulesi sayesinde 12 bin metrenin altına inebiliyor.
 
12 SAATLİK VARDİYALAR

8 katlı gemide birçok yerli ve yabancı personel çalışıyor. Sıkı güvenlik önlemleri altında yürütülen çalışmalarda 12 saatlik vardiyalar uygulanıyor.
 
KÜTÜPHANE, SPOR VE SİNEMA SALONLARI BİLE VAR

130'dan fazla çalışanın görev yaptığı Yavuz'da çalışanların her türlü konforu düşünülmüş durumda. Kütüphane, sinema salonu, mini bir hastane hatta spor salonu bile mevcut.

Karpaz-1 kuyusunda sondaj çalışmaları yaklaşık 3 ay sürecek. Fatih sondaj gemisi ise Ada'nın batısında çalışmalarını sürdürüyor.
 
Ağustos ayı içerisinde Kıbrıs açıklarında Oruç Reis sismik araştırma gemisi de faaliyete başlayacak.

Seçiniz...