Endonezya'nın İki Büyük Cemaati Birlikte Çalışacak

Endonezya'nın İki Büyük Cemaati Birlikte Çalışacak

CAKARTA (AA) - Endonezya'nın iki büyük İslami hareketi olan Muhammediye ve Alimler Birliği (Nadhatul Ulema) cemaatleri, ülkelerindeki İslam ve demokrasinin...

CAKARTA (AA) - Endonezya'nın iki büyük İslami hareketi olan Muhammediye ve Alimler Birliği (Nadhatul Ulema) cemaatleri, ülkelerindeki İslam ve demokrasinin uyumunu birlikte tanıtacak.

Antaranews'de yer alan habere göre, Muhammediye Cemaati Almanya sorumlusu Ridho Al-Hamdi, yaptığı açıklamada, "Ülkemizdeki ılımlı İslam ve demokrasinin diğer ülkelerde tanıtılması için faaliyetlerde bulunuyoruz" dedi.

Eskiden iki cemaat arasında var olan olumsuz ilişkileri sorgulamanın zamanının geldiğini belirten Hamdi, "Olumsuz ilişkiler bize bir ivme kazandırmaz. Siyasi çatışmaları bir yana bırakıp, Ortadoğu'daki refahın sağlanmasında, ılımlı İslam'ın Avrupa arenasında tanıtılmasında iki hareketin Almanya şubeleri olarak beraber çalışmalıyız" ifadesini kullandı.

Alimler Birliğinin Almanya Başkanı Zacky Khairul Umam de Almanya'nın politika, ekonomi, bilim ve teknoloji açısından çok güçlü bir ülke olduğunu söylerken," Böyle kuvvetli bir ülkede Endonezya'yı temsil eden iki güçlü İslami yapı olarak birlikte çalışarak kendimizi geliştirmeliyiz. Ortadoğu'daki karışıklıkları giderme çalışmalarını yürütürken iki cemaat arasındaki ilişkilerin gelişmesini de hedeflemeliyiz" şeklinde değerlendirme yaptı.

Dünyanın en kalabalık Müslüman toplumunun yaşadığı 250 milyon nüfuslu Endonezya'da iki cemaatin toplam toplam 100 milyona yakın mensubu bulunuyor.