Halil Konakçı'ya yargıdan kötü haber!

Halil Konakçı'ya yargıdan kötü haber!
Güncelleme:

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile imam Halil Konakçı arasındaki "Hatay" tartışmasında, Konakçı'nın Özdağ'a açtığı tazminat davasında karar açıklandı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve imam Halil Konakçı arasındaki dava sonuçlandı.

Halil Konakçı’nın bir sosyal medya paylaşımında, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. ‘Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın’ tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” şeklinde konuşmuştu.

Özdağ, Konakçı’nın paylaşımına, "Referandum ile Türklüğü kanıtlanmış Hatay’ın çoğunluğu Arap diyerek BAAS rejiminin bile geri çektiği iddialara destek oluyor, Hatay Fransızlarda kalsaydı da ezan Arapça okunsaydı diyor. Sen bir de Cezayirlilere anlat bunu. Ve bu Türk devleti ve Milletine düşman, Hz. Muhammed, Hz. Meryem ile evlenecek diyen adamı (lafın gelişi) 5 polis memuru koruyor. Oysa hak ettiği İstiklal Mahkemesinde yargılanmak” şeklinde tepki göstermişti.

Halil Konakçı, Ümit Özdağ’ın yukarıdaki paylaşımına istinaden açtığı 3 kuruşluk manevi tazminat davasını bugün görülen duruşmada kaybetti.

 Konuyla ilgili X (Twitter) hesabından açıklama yapan Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Sevdagül Tunçer: “Sosyal medya fenomeni Halil Konakçı, Genel Başkanımızın bu Tweetinden ötürü açtığı 3 kuruş talepli manevi tazminat davasını bugün görülen duruşmada kaybetti. Kamuoyunun bilgisine sunarım.” İfadelerini kullandı.