İşte onların dışarıda sizlerin evde olmasının nedeni: Sizin ''dayınız' yok!

İşte onların dışarıda sizlerin evde olmasının nedeni: Sizin ''dayınız' yok!
Güncelleme:

Ramazan Bayramı tatilinde 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağında bizler evde otururken tatil beldelerine akın edenlerin nasıl seyahat ettiği ortaya çıktı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan sehayat yasağı, geçtiğimiz günlerde 65 yaş üstü için tek yönlü seyahat etme koşuluyla gevşetilmişti. Ancak Ramazan Bayramı tatilinde tatil beldelerine çok sayıda vatandaşın gitmesi 'yasak uygulanmıyor mu?' sorusunu gündeme getirdi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, seyahat yasağının nasıl delindiğini ve bayramda insanların nasıl akın akın Bodrum ve benzer ilçelere gidebildiğini yazdı.

Sarıkaya, 'Şehirler arası yasağa VIP araçlı çözüm' başlığıyla yayımlanan yazısında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

Bu görüşmede Aras'a “Nasıl Bodrum, tatilcilerin sayısı arttı mı?” diye sorduğunu belirten Sarıkaya, yazısına şöyle devam etti:

"Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın aktardığına göre özel kiralama, VIP yolcu taşıma hizmeti veren bazı şirketlerin araçlarına kentte sıklıkla rastlanır olmuş. Aras, bir de İstanbul’dan bazı kişilerin yazlıklarında kalmak üzere ilçesine geldiklerini görünce sorup soruşturmuş.

Karşısında bayramda Bodrum’a akın olmasının gerisindeki nedeni öğrenmiş. 'Kimsenin aklına gelebilecek şeyler değil bunlar' diye başladı, devamını getirdi:

'İstanbul’dan gelenlerden duyduk; madem VIP araç kiralama şirketleri kendileri ile seyahat edilmesi halinde seyahat yasağını delip izin belgesi almanın yolunu bulmuşlar. VIP araç kiralama şirketlerine gideceği yerin adresi, TC kimlik numarası ve bilgilerini gönderiyorlarmış. Şirket de seyahat serbestisi için gereken izinleri aldıktan sonra İstanbul’dan kapılarının önünden müşteriyi alıp, Bodrum’a kadar getiriyormuş. Çoğu bu yolla gelmiş. Bazıları da izin verme yetkisine haiz tanıdık bildik makam sahiplerinden edinmiş.'

Bir zamanlar İstanbul’da çakar lambalı araçlar gibi, şimdi de anlaşılıyor ki çakar izinli VIP’ler çıkmış."

Muharrem Sarıkaya'nın yazısının tamamı için...