Kızamık vakaları patladı: Hızla yayılıyor, uzmanlar alarm durumunda

Kızamık vakaları patladı: Hızla yayılıyor, uzmanlar alarm durumunda
Güncelleme:

Araştırmacılar, dünya çapındaki kızamık vakalarının 1 yılda 2'ye katladığını ve bu hızlı yüzleliş nedeniyle hastalığın bölgesel olarak ortadan kalkması açısından zorluk teşkil ettiğini açıkladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, cuma günü itibarıyla ABD'deki 20 bölgede 128 kızamık vakası bildirildi. Bu 2019'dan bu yana en yüksek rakam oldu.

CDC, ABD'de kızamığın 2000 yılında ortadan kaldırıldığının ilan edildiğini, bunun "ülke içinde kızamığın yayılmadığı ve yeni vakaların yalnızca birisi yurtdışında kızamık kaptığında ve geri döndüğünde ortaya çıktığı anlamına geldiğini" söylüyor. Ancak kurum, bu yıl vakalardaki hızlı artışın hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik bir tehdit oluşturduğunu söylüyor.

AŞI OLMAK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Kızamık oldukça bulaşıcı, hava yoluyla bulaşan bir hastalık olup özellikle küçük ve aşılanmamış çocuklarda ciddi sağlık sonuçlarına veya ölüme neden olabilir.

Genel belirtiler arasında ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve kırmızı lekeler yer alıyor. CDC'ye göre ABD'de kızamık geçiren aşılanmamış yaklaşık 5 kişiden 1'i hastaneye kaldırılacak. Kızamık hastası olan her 20 çocuktan yaklaşık 1'inde zatürre gelişir ve diğerlerinde de beyin iltihabı gerçekleşebilir. Kızamık enfeksiyonuna yakalanan her 1000 çocuktan 3'ü solunum ve nörolojik komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybedebilir.

Ayrıca insanların diğer enfeksiyonlara yakalanma riskini haftalarca hatta yıllarca artıran bir durum olan "bağışıklık amnezisine" de yol açabilir.

AŞI 57 MİLYON ÖLÜMÜ ÖNLEDİ

Dr. O'Connor, cumartesi günü yaptığı açıklamada, kızamık aşısının 2000 ile 2022 yılları arasında tahmini 57 milyon ölümü önlediğini söyledi.

ABD'de CDC, çocukların kızamık, kabakulak ve kızamıkçığa (MMR) karşı koruyan aşının ilk dozunu 12 ila 15 ay arasında yaptırdığını belirtiyor. Çocuklara 4 ila 6 yaşları arasında ikinci bir doz yapılıyor.

Aşının oldukça etkili olduğu düşünülüyor. Kızamığa karşı tek doz %93, iki doz %97 etkilidir. Aşılanmış kişiler yine de hastalanabilir ancak bu çok sık olmaz ve genellikle daha hafif bir şekilde geçirilir.

ABD bu yıl %95'lik bir aşılama oranı hedefi belirledi, ancak anaokulu öğrencileri arasındaki aşılama oranı son yıllarda bunun altına düştü. 2022-23 öğretim yılında ABD'deki anaokulu öğrencilerinin yalnızca %93,1'i MMR aşı serisini tamamladı ve yaklaşık 250 bin kişi risk altında kaldı.