Koronavirüste son durum: İspanya ve İran'da ölü sayısı artıyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında dünya genelinde vaka sayısı 870 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bini aştı. Virüsten en çok etkilenen ülkelerden İspanya'da son 24 saatte 864 kişi, İran'da ise 138 kişi daha yaşamını yitirdi.

Koronavirüste son durum: İspanya ve İran'da ölü sayısı artıyor
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İspanya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 864 artarak 9 bin 53'e yükselirken, vaka sayısı 100 bini aştı

İRAN'DA ÖLÜ SAYISI 3 BİNİ AŞTI

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden İran'da da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 138 artarak 3 bin 36'ya yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son bir günde 2 bin 987 kişide koronavirüs (Covid-19) tespit edildiğini, hastalığa yakalanan kişi sayısının 47 bin 593’e çıktığını duyurdu. Bugüne kadar iyileşerek hastanelerden taburcu edilenlerin toplam sayısı 15 bin 473 kişi, durumu ağır olup, yoğun bakımda olan hasta sayısı ise 3 bin 871 kişi olarak bildirildi.

RUHANİ: VAKA SAYISI DÜŞÜŞE GEÇTİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan ruhani bugün kabine toplantısında konuştu. İran’da her yıl 1 Nisan tarihinin doğa günü olarak kutlandığını belirten Ruhani, toplum sağlığı için bu yıl doğa günü kutlamalarının olmayacağını söyledi. İranlılara alınan karantina önlemlerine uydukları için teşekkür eden Ruhani, ”Bugün ülke genelinde tüm eyaletlerde bu tehlikeli virüsün düşüş eğilimini görüyorsak bunun nedeni halkın desteğidir” ifadelerini kullandı.

Hasan Ruhani, ”Gördüğüm istatistiklerde virüsün yayılma hızı tüm eyaletlerde istisnasız düşüp eğilimi göstermektedir. Bu benim için sevindirici bir durum. Bu da demek oluyor ki doktorların, uzmanların ve halkın seçmiş olduğu yol doğru bir yoldu” dedi.

Ruhani eyaletlerin çoğunda hastalığın pik seviyesinin mart ayının son günlerinde olduğunu söyleyerek, ”İstatistiklere göre farklı eyaletler pik seviyesini geçmiş ve virüsün yayılma hızında düşüş başlamıştır” dedi.

Hasan Ruhani farklı ülkelerin virüs ile mücadelede farklı yöntemler benimsediklerini ve İran’ın da bu ülkelerin tecrübelerinden yararlandığını belirterek, ”Ancak hiçbir zaman kendimizi onların yol ve yöntemlerine esir etmedik. Virüsün başladığı ilk günden itibaren bazıları Çin’in uyguladığı karantina yöntemini bizimde uygulamamız gerektiğini söylediler. Çin karantinası yani bütün iş yerlerinin kapanması, trafiğin tamamen durdurulması, bütün evlerin kapılarının kapanması, hiç kimsenin dışarı çıkamaması ve gıda ihtiyacının 24 saat boyunca görevli memurlar tarafından karşılanmasını gerektiriyordu. Çin’in Wuhan kentinde uygulanan bu model karantina dünyada hiç kimse tarafından beğenilmedi ve hiçbir ülkede uygulanmadı” açıklamasında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Çin modeli karantinanın uygulanmasını kabul etmediklerini ifade ederek, ”Biz Çin modelini uygulamadık. Bu model bazı Avrupa ülkelerinin ilk günlerde uygulamaya çalıştığı ancak yavaş yavaş terkettiği bir yöntem” dedi.

AA

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News