Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı gelebilir

Kurban Bayramı yaklaşırken en çok merak edilense bayramda sokağa çıkma kısıtlaması gelip gelmeyeceği oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, bu soruya "yasak geleceğini düşünüyorum" diyerek yanıt verdi.

Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı gelebilir
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, katıldığı televizyon programıda Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması uygunacağını düşündündüğünü söyledi.  

KURBAN BAYRAMI'NDA YASAK GELECEK Mİ? 

Türkiye'nin vaka sayısında binli rakamların altına inmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Özkan,  Habertürk'e konuk olduğu programda vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması uyarısında bulundu. Öte yandan Özkan, vaka sayısının düşmemesi durumunda Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağının uygulanacağını dile getirdi.

Özkan'ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:

"Okulların açılmasıyla ilgili her türlü plana hazırlıklıyız. Ancak, şu anda 15 Ağustos'ta ya da Eylül'de okulların açılır ya da açılmaz diye bir karar çıkması mümkün değil. Her şey toplumun elinde. Eğer kurallara uyup, vaka sayısını düşürürsek toplu alanlarda daha rahat bir yaşam sürecine gireceğiz.

  Bizim toplumumuz hastalanıp daha sonra tedavi olmaya odaklıyız. Vatandaş alması gereken tedbirleri biliyor ama hayatına uyarlamıyor.

Toplumdaki sağlık okur-yazarlığıyla ilgili Sağlık Bakanlığı'yla 2017'de yapılan çalışmaya göre yüzde 70 düşük. Yani 10 kişiden 7'si sağlıkla ilgili bilgiyi anlama bulma, anlama konusunda yetersiz.

 "KURBAN BAYRAMINDA YASAK GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM" 

Kişisel kanaatim rakamları düşüremezsek Kurban Bayramı'nda bir engel geleceğini düşünüyorum. Rakamlar böyle devam ederse yasaklar yeniden gelebilir. Çünkü biz sarılmadan, öpüşmeden duramıyoruz.
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News