Milyonlarca kişi günlük 55,6 TL'yle yaşam savaşı veriyor

Milyonlarca kişi günlük 55,6 TL'yle yaşam savaşı veriyor
Güncelleme:

Yılın ilk altı ayında Genel Sağlık Sigortası primlerini dahi ödeyemeyen 7 milyon 244 bin kişinin olduğu ortaya çıktı. Bu da demek oluyor ki Türkiye'de aylık geliri bin 668 TL'nin altında 7,2 milyon var...

Türkiye’deki yoksulluğun ulaştığı acı boyut sağlık prim ödemelerine de yansıyor. Hane içerisine giren ortalama gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanların genel sağlık sigortası (GSS) primleri devlet tarafından karşılanıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'n haberine göre bütçe verilerine göre kamunun görev giderleri yani görev zararları içerisinde önemli bir bölümü sosyal güvenlik kurumlarına yapılan aktarımlar oluşturuyor. Sosyal güvenlik kurumlarına ocak-haziran döneminde bütçeden “görev zararları” kapsamında toplam 79.4 milyar lira aktarıldı. Bunun dışında sosyal güvenlik kurumlarına Hazine yardımı da yapılıyor. Yılın ilk altı ayında sosyal güvenlik kurumlarına yapılan Hazine yardımlarının toplamı 95.8 milyar liraya ulaştı. Görev zararları ve Hazine yardımlarının toplamı ise 175.2 milyar liraya çıkıyor. Sosyal güvenliği olmayanların GSS primleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu kapsamda SGK’ye Hazine’den sosyal güvenliği olmayanlar için yapılan GSS prim ödemeleri de ilk altı ayda 15.2 milyar lira oldu. CHP TBMM Grubu’nun ekonomi raporunda da kaç kişinin primlerinin devlet tarafından karşılandığına yer verildi. 

19.5 MİLYAR TL AÇIK

SGK’nin verilerine göre hane içerisindeki ortalama geliri brüt asgari ücretin üçte birinden (2022 yılının ilk altı ayı için bin 668 lira) az olan 7 milyon 244 bin kişinin GSS primi devlet tarafından ödendi. GSS sigortası kendisi tarafından ödenen yurttaşların sayısı ise 2 milyon 67 bin kişi olarak belirlendi. Rapora göre mayıs itibarıyla sosyal güvenlik sisteminde toplam gelirler 341.5 milyar lira, toplam giderler 361.1 milyar lira, finansman açığı da 19.5 milyar lira oldu. 

Cumhuriyet