Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Mısır hakkında bomba FETÖ iddiası

Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının Mısır'da toplanmaya başladığı ve Kahire'yi bölge karargahı olarak kullanacağı ileri sürüldü.

Mısır hakkında bomba FETÖ iddiası
A+ A-

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının Mısır'da  toplanmaya başladığı ve başkentKahire'yi bölge karargahı olarak kullanacakları iddia edildi.

FETÖ'nün Arap ülkelerinde faaliyet gösteren üst düzey mensuplarının  Mısır'da gizli bir toplantı yaptığı ve bu toplantıda Kahire'yi bölgenin merkez  karargahı olarak kullanma kararı aldıkları öne sürüldü.

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgilere göre, 15  Temmuzdaki darbe girişiminin ardından, Mısır’da daha önce görev yapmış, ülkeyi  iyi bilen ve Mısırlı yetkililerle yakın ilişkileri bulunan FETÖ mensupları  Kahire’ye gelmeye başladı.

Türkiye'deki darbe girişimini destekleyen yayınlar yapan Mısır  televizyonlarına konuk olarak katılıp Türkiye aleyhinde yorumlarda bulunan FETÖ  mensuplarına yenilerinin eklenmesi ve yönetime yakın çevrelerin, FETÖ'nün elebaşı  Fetullah Gülen'in "Mısır'a iltica edebileceği" yönündeki önerileri, görgü  tanıklarının ifadeleriyle örtüşüyor.

Mısır’da bir grup milletvekili de geçen günlerde 1915 olaylarını  "soykırım" olarak niteleyen bir tasarıyı parlamentoya sunmuştu.

FETÖ’nün Mısır’daki faaliyetleri 1990'lı yılların ortalarından  itibaren artmaya başladı. Kahire’de Türkiye'den ve Orta Asya Türk  Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin kaldığı 4 öğrenci yurdu faaliyet  gösteriyor.

FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen ve Arapça yayın yapan Hıra Dergisi  Kahire’de hazırlanıp, basılıyor ve Mısır’daki dağıtım şirketleri aracılığı ile  diğer Arap ülkelerine dağıtılıyor. Başkent Kahire’de FETÖ’nün bir dil kursu ve  Nil adında bir Kitap evi bulunuyor.

Ayrıca Kahire, İskenderiye ve Suveyş’te eğitim dili İngilizce olan ve  ABD diploması veren 3 özel okulun yanı sıra Zemalik bölgesinde bir kültür  merkezinin de faaliyet gösterdiği biliniyor.

AA