Nagehan Alçı'dan Bakan Koca'ya: ''Anlamadığım bir nokta var''

Nagehan Alçı'dan Bakan Koca'ya: ''Anlamadığım bir nokta var''
Güncelleme:

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dünkü basın toplantısında yaptığı "Her vaka hasta değildir, pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var" açıklaması hakkında bir yazı kaleme aldı ve "anlamadığım bir nokta var" dedi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dünkü basın toplantısında yaptığı "Her vaka hasta değildir, pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var" açıklaması hakkında bir yazı kaleme aldı.

"Çok zor bir süreçte süreci çok iyi yönettiniz, Türkiye’yi salgınla en iyi mücadele eden ülkelerden biri haline getirdiniz. Bu başarınızı kimse inkar edemez" diyerek Bakan Koca'ya övgüler düzen Nagehan Alçı "Vefat sayıları ile ilgili spekülasyonları  yanlış ve gayri-ahlaki buluyorum" diye yazdı.

Alçı, "Ancak vaka ve hasta terminolojisi ile ilgili söylediklerinizde anlamadığım bir nokta var. Diyorsunuz ki ‘Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.’

Sayın Bakan, semptom göstermeyenlere protokole göre test yapılmıyor. Test için 7 bulgudan en az birinin olma şartı aranıyor. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, karın ağrısı veya ishal ya da koku veya tat alma bozukluğu yoksa ailede pozitif varsa dahi test yapılmıyor. Sizin yönettiğiniz Sağlık Bakanlığı’nın protokolü böyle diyor…

O halde semptomsuz olan kime nasıl test yapılıyor? Testi pozitif çıktığı halde semptom göstermeyenler kimler? Semptom göstermeyenlere test yapılmaması gerekmez mi?" diye sordu.
 

Nagehan Alçı'nın yazısının tamamı için...