AK Parti'den İstanbul anketi: İşte en kuvvetli aday adayları

AK Parti'den İstanbul anketi: İşte en kuvvetli aday adayları
Güncelleme:

Yerel seçimlere artık sadece birkaç ay kaldı. Türkiye Mart 2024 yerel seçimleri için geri sayıma geçerken siyasi partiler de aday belirleme anketlerine devam ediyor. Son yerel seçimlerde İstanbul'u 2 kez CHP'ye kaybeden AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için yaptığı anketinin sonuçları açıklandı.

AK Parti yönetiminin yerel seçimler için yürüttüğü hazırlıklar kapsamında İstanbul’a yönelik özel bir çalışma yapılıyor.

İstanbul’un tüm ilçeleri tek tek analiz ediliyor. Mevcut başkanlardan bazılarının yeniden aday yapılmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre İstanbul için yapılan hazırlıklar kapsamında da AK Parti her ilçe belediye başkanının performansını ölçmeye başladı. 26 Kasım’da yapılacak temayül yoklamasında ise teşkilata, mevcut belediye başkanları ile yola devam edilip edilmeyeceği sorulacak.

Bu kapsamda İstanbul’da 10 bin teşkilat üyesi ile temayül yapılacak. Temayülde mevcut başkanının yaptığı hizmetlerden memnuniyet, teşkilatla ilişkileri, partinin ilke ve değerlerine uyumu, halka ilişkilerine yönelik teşkilatın nabzı tutulacak.

Temayül sırasında teşkilattan ayrıca üç aday ismi de istenecek. Temayül ve AK Parti’nin yaptırdığı kamuoyu yoklamalarının sonuçları belediye başkan adaylarının belirlenmesinde etkili olacak.

Kulislerde, İstanbul’da AK Parti’nin yönettiği 24 ilçe belediye başkanından bazılarının değişebileceği belirtiliyor. Özellikle 3 dönemini tamamlayan başkanların değişmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye genelinde AK Parti’nin yönettiği büyükşehir ve il belediyelerinde üç dönemlik başkan bulunmuyor. Ancak ilçe ve beldelerde üç dönem ve üstü belediye başkanlığı yapan isimler var. AK Parti kurmayları, 3 dönem kuralının yerel seçimlerde uygulanması ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan, AK Parti’nin İstanbul için yaptığı kamuoyu yoklamalarında, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ile MHP’li Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın en başarılı belediye başkanları çıktığı belirtildi.

AK Parti ile MHP’nin İstanbul’da yapacağı seçim iş birliği kapsamında, 2019’da olduğu gibi Silivri’de AK Parti’nin aday çıkarmayacağı, yine MHP’nin adayı ile seçime gidileceği belirtiliyor.

Türkiye Gazetesi