Bakanlıkta 7 milyar TL'lik usulsüzlük iddiası!

Bakanlıkta 7 milyar TL'lik usulsüzlük iddiası!
Güncelleme:

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı’nda engelli olarak kayıtlı olmamasına rağmen 442 bin 309 kişiye “engelli aylığı” adı altında son iki yılda 6.9 milyar lira usulsüz ödeme yaptığını açıkladı.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı sisteminde engelli sağlık kurulu raporu bulunmadığı ve engelli olmadığı halde son 2 yılda 6.9 milyar lira usulsüz ödeme yapıldığını açıkladı.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olan CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, 2018 ve 2019 yıllarında engelli olmadığı halde engelli aylığı ve engelli evde bakım ödemesi alan toplam 442 bin 309 kişiye Bakanlık tarafından usulsüz para aktarıldığını açıkladı. Kasap’ın yaptığı incelemeye göre usulsüz şekilde en çok ödeme, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik seçimin yapıldığı 2018 yılına denk geldi.

“SEÇİM DÖNEMİNE DENK GELMİŞ”

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın hak etmediği halde bu durumdaki kişilere ödenen ortalama para üzerinden yaptığı incelemeye göre usulsüz şekilde en çok ödeme, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik seçimin yapıldığı 2018 yılına denk geldi.

Bakanlık, CİMER aracılığıyla Kasap’a verdiği yanıtta, “Usulsüz yapılan ödemeleri takip altına aldık” derken, Sayıştay ise, bunun aksine, son 3 yılda yapılan usulsüz ödemelerden alınması gereken 685 milyon 860 bin TL tutarındaki kamu alacağının tahsilinden vazgeçilerek mevzuata aykırı olarak silindiğini ortaya çıkardı.

5 BAKANLIK BÜTÇESİNDEN FAZLA

2018 yılı Sayıştay raporunda tespit edilen kamu zararının 2019 yılında da devam ettiğini belirten Kasap, şu açıklamaları yaptı: “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından usulsüz ödeme yapılması suretiyle kamu zarar uğratıldı. Cari açığın 240 milyar TL’ye ulaştığı bir ortamda Aile Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere 5 Bakanlığın bütçesinden daha fazla usulsüz ödeme yapmıştır. Kime verildiği belli olmayan 6 Milyar 917 Milyon TL’yi buharlaştıranlar yeri geldiğinde tüyü bitmemiş yetimin hakkından bahsederler, yolsuzlukla mücadele için geldiklerini söylerler ama görünen o ki yolsuzluğun en alasını şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemlerle yapmışlardır. Buradan soruyorum; engelli olmadığı halde bu para kimlere verilmiştir? Aile Bakanı ve ilgili tüm bürokratlar derhal istifa etmelidir.”

 

Seçiniz...