Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili dikkat çeken iddia

Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili dikkat çeken iddia
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden Instagram hesabı üzerinden "at izi, it izine karıştı" diyerek istifa eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın istifa kararıyla ilgili canlı yayında dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Merdan Yanardağ’ın sunduğu 5. Boyut’un bu haftaki konukları; CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Gazeteci Mehmet Tezkan, Gazeteci – Yazar Fikret Bila, CHP PM üyesi Eren Erdem ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum oldu.

Erdem, AK Parti’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının arkasındaki gerçekleri açıkladı.

Erdem önümüzdeki günlerde çok sayıda yargı mensubunun ‘sürgün’ edileceğini söyleyerek, “Önümüzdeki günlerde Türkiye çok ciddi yargıda tayin, terfi ve sürgün haberleriyle meşgul olacak. Önümüzdeki veya ondan sonraki hafta çok ismin yeri değişecek. Kim yapacak; HSK. Bune ne olarak yapacak; daha çok bugün MHP ile kendisini ifade eden Berberoğlu kararında Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayan Akın Gürlek gibi, kendisini ülkücülükle, MHP’lilikle, Devlet Bahçeli’ye aidiyet ifade eden yargıçların yerleri değişecek, HSK kararnameleriyle” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ’DE 44 MİLLETVEKİLİ İSTİFA EDECEK BİLGİSİ ERDOĞAN’A GİTTİ”

AK Parti’de 44 milletvekilinin ekonomik krizden dolayı istifa edeceğinin iddiasını aktaran Eren, “Bülent Arınç, Erdoğan’a gitmiş ‘AK Parti’de 40 milletvekili istifa edecek, Anadolu milletvekilleri’ demiş. Erdoğan, ‘Nasıl olur?’ deyince şunu söylüyor; ‘sokağa çıkamıyoruz, ekonomik krizi izah edemiyoruz. Durum çok kötü. DEVA Partisi, Gelecek Partisi’nin söylemleri daha tutarlı hale gelmeye başladı tabanda’ gibi bir takım şikayetlerde bulunmuş. Bunun üzerine Erdoğan, Soylu ve Oktay’ı görevlendirmiş; ‘Arınç’ın söylediklerini bir tetkik yap’. Bunun üzerine Soylu ve Oktay tetkik yapmış, 40 değil 44 milletvekilinin istifa edecek diye rapor sundu. Bunun üzerine de Berat Albayrak görevden alındığı yani görevden alınma hikayesinin arka planı bu” ifadelerini kullandı.