Erdoğan'ın ''para hareketlerini sorgulama talimatını'' kim verdi ?

Erdoğan'ın ''para hareketlerini sorgulama talimatını'' kim verdi ?
Güncelleme:

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde MASAK’a yönelik düzenlenen FETÖ operasyonunu gündeme taşıdı.

Operasyon kapsamında 115 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Tekin, şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği üzere Ankara'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) 115 eski çalışanı gözaltına alındı. FETÖ üyeliğiyle suçlanan çalışanların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok sayıda siyasetçi ve bürokratın TC kimlik numaralarıyla sistemde sorgulama yaptıkları iddia ediliyor. Şüphelilerin bazılarının gizli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı, bazılarının ise ‘FETÖ’nün ankesörlü arama listesinde olduğu belirtiliyor.

Çalışanların basına yansıyan ifadelerinde ‘Bizim MASAK çalışanları olarak takdir yetkimiz yoktur. Önümüze bin 500 kişilik liste gelir, bunları tek tuşla sorgularız. Ancak biz bu kimlik numaralarının kime ait olduğunu bilmeyiz. Zaten, bilgisayarlar devlet büyükleri ve siyasileri sorgulamaya kapatıldı. Bizler darbe girişiminden sonra güvenlik soruşturmalarından geçirilerek buralara alındık’ ifadesinde bulunmuşlardı.”

“CUMHURBAŞKANININ PARA HAREKETLERİNİ SORGULANMA TALİMATI KİM YA DA KİMLER TARAFINDAN VERİLMİŞTİR”

Gürsel Tekin, hatırlatmalarının ardından Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

1-   Hukuk devletlerinde hiç kimse için özel bir imtiyaz söz konusu olmamalıdır. İddia doğruysa, "Devlet büyükleri ve siyasiler" MASAK sorgulamasına, Anayasa'nın eşitlik ilkesine rağmen, nasıl kapalı olabiliyor? Devlet büyükleri ve siyasiler için sorgulama yasağı hangi tarihten itibaren uygulanmaktadır?

2-   15 Temmuz darbe girişiminin ardından MASAK’ta büyük oranda personel değişimi yaşanmış, şimdi gözaltına alınan 115 personelde FETÖ’den ihraç edilenlerin yerine, diğer kurumlardan getirilmişti. Bahse konu personelin görevlendirilmesine onay veren, referans olan ve atamasını yapan yöneticiler kimlerdir? Bu yöneticiler hakkında bugüne kadar açılmış herhangi bir soruşturma ve dava bulunmakta mıdır?

3-   Kimin soruşturulacağı hususunda takdir yetkisi olmayan MASAK çalışanlarına, Cumhurbaşkanının para hareketlerini sorgulanma talimatı kim ya da kimler tarafından verilmiştir?

4-   Gözaltında bulunan çalışanların kaçında gizli haberleşme ağı ByLock olduğu tespit edilmiştir?