HDP aday kararını verdi; Emek ve Özgürlük İttifakı ortak adayda anlaştı

HDP aday kararını verdi; Emek ve Özgürlük İttifakı ortak adayda anlaştı
Güncelleme:

Emek ve özgürlük ittifakı, ortak aday çıkarmada anlaştıklarını ve adayı en kısa zamanda açıklayacaklarını duyurdu.

İttifakın bileşenleri Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) eş başkanları, başkanlar ve sözcüler, HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

 Toplantının sonucuna ilişkin paylaşılan yazılı açıklama şöyle:

“Yürütülen tartışmalar neticesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine, doğrudan diyalog ve açık müzakere yöntemiyle gerçekleştirilebilecek görüşmelere tümden kapalı olunmamakla birlikte, emek ve özgürlük ittifakının bileşenleri olarak üzerinde uzlaşı sağladığımız bir aday belirlemeye prensip olarak karar verdik. Mevcut iktidarı yenilgiye uğratacak, bu rejimin inşasını durduracak, demokratik ve emekten yana bir geleceği kuracak olan ittifakımız, seçim takvimini de göz önünde bulundurarak halkımızı seçeneksiz bırakmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkelerimize dayanarak belirleyeceğimiz adayımızın ismini, en geniş emek ve demokrasi güçleriyle sürdürülen müzakereler ve çalışan mekanizmalarımızın varacağı netice ışığında, kısa bir zaman içinde kamuoyuyla paylaşacağız.

Parlamento seçimleriyle ilgili toplantımızda yürütülen tartışmalar sonucunda da emek ve özgürlük ittifakının renkli, çoğulcu ve dinamik yapısını Meclis’te en geniş biçimde temsil edecek ve seçimlerden güçlü bir biçimde çıkacak formüller üzerindeki çalışmaların sürdürülmesi konusunda kararlığın altını çizdik. 

Grev yasaklarının, siyasi yasakların, her alanda uygulanan baskının ve şiddetin artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hızlandırarak büyütme ve genişletme kararı aldık.”

 

Etiketler EHP emep HDP SMF tıp top