MHP yönetimi: ''5. parti ve 6. parti gelebilir !''

MHP yönetimi: ''5. parti ve 6. parti gelebilir !''

MHP yöneticilerinden Semih Yalçın, "5'inci parti" iddialarıyla ilgili çarprıcı değerlendirmelerde bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, muhaliflerin olağanüstü kongre taleplerine karşılık savunmalarını yarın mahkemeye sunacaklarını söyledi. Cemaatin "MHP üzerinden ete kemiğe bürünmek istediğini" savunan Yalçın, "5'inci parti" değerlendirmelerine karşılık, bu partinin MHP içinden çıkmayacağını ama 6'ncı partinin de sürpriz olmayacağını söyledi.

Habertürk TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Yalçın, olağanüstü kongrenin MHP geleneğinde olmadığını belirterek, "Genel Merkez, 'Ben kurultay yapmam' demiyor. Sadece 'Olağanüstü kurultaya gerek yoktur' deniyor" dedi. Ortaya çıkan adayların "niyetlerinin farklı" olduğunu öne süren Yalçın, "1 Kasım'dan bu yana farklı mecralara hizmet edecek şekilde kongre taleplerini dile getirmeye başladılar. Mahkeme yolunu tercih ettiler. Arkadaşlarımızın bu tercihte bulunmaları normal bir hadisedir. Ama tüzüğün 63. maddesi çok nettir. Bu talep sonrasında 'çağrılabilir' deniyor. Mahkemeye işin intikal etmesi sonucunda bu işin ne zaman biteceğini hep birlikte bekleyip göreceğiz" diye konuştu.

Yalçın, mahkemeye savunmalarını yarın vereceklerini söyledi.

"CEMAAT MHP İLE ETE KEMİĞE BÜRÜNMEK İSTİYOR"

Yalçın, şöyle devam etti: "Belli çevrelerin MHP üzerinde bazı manevralar yapma niyetiyle hareket ettiklerini gördük. Geçmişte de olmuştur. Bir operasyon partisi haline getirilmek isteniyor MHP. Bizim karşı olduğumuz husus budur. İki gün önce Sayın Genel Başkanım açıkladı. Tekrar ifade edeyim, cemaat grubu ete kemiğe bürünmek istiyor. 10 yıl iktidar partisiyle birlikte yürüyüp ortada kaldıktan sonra kendileri sıkıntıya girdi. Siyasi areneya çıkıp sıfırdan bir parti kuracağına dinamik olan bir partiyi ele geçirme faaliyetidir."

"HERKES ADAY OLABİLİR, KİMSENİN ÖNÜ TIKANMIYOR"

Art arda kapatılan ilçe ve il teşkilatları ile ilgili, "17 il teşkilatı kapatılmış ama daha sonra yeni görevlendirmelerle açılmıştır. İlçe kongreleri yapılacak ve büyük kongreye hazır hale gelecektir. Her arkadaşımız illerde, ilçelerde aday olabilir. MHP kimsenin önün tıkamıyor. Ama kendi gelenekleri doğrultusunda birtakım kararlar alıyor" dedi.

Yalçın, Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Ümit Özdağ için, dile getirdiği eleştirileri parti kurullarında yapmadığını belirterek, "Kongre kararı alırken Sayın Özdağ genel başkan yardımcısı idi. Neden ani bir dönüş yaptığını izah etmelidir" diye konuştu.

"ALTINCI PARTİ DE SÜRPRİZ OLMAZ"

"MHP'nin oy pusulasındaki yerini bilmeyenlerin partiye ayar vermeye kalktığını" savunan Yalçın, "5'inci parti" değerlendirmeleri için de, şunları söyledi: "MHP'den yeni bir parti doğmaz. Bu Meclis çoğu şeye gebe. 5'inci partinin doğması, 6'ncı partiye doğru yol alınması sürpriz olmaz bizim için. Bahçeli'nin bu anlamdaki tespitleri çoğu zaman doğru çıkmıştır. MHP olarak öyle bir endişe içinde değiliz"