MHP'de mahkeme tepkisi

MHP'de mahkeme tepkisi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, MHP'deki mahkeme olaylarıyla ilgili sert açıklamalarda bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, partisinin  adet ve teamülleri doğrultusunda ülkücü iradenin normal yollardan tecellisini  beklemek yerine onu yargı erkinin vereceği karara mahkum etme teşebbüslerinin  doğrudan ülkücü iradeyi hedef aldığını belirterek, bu girişimlerden bir sonuç  çıkmayacağını, ülkücü iradenin, siyasi geleneklerine aykırı yöntemlerle onu  zorlayanlara gereken dersi zamanı geldiğinde vereceğini bildirdi. 
 
Yalçın, yazılı açıklamasında, Milliyetçi-Ülkücü Hareketin fikriyatını  oluşturan, 47 yıllık onurlu geçmişinden bugüne taşıyan, ayakta dimdik tutan ve  onu besleyen şeyin; sahip olduğu değerler bütünü olduğunu vurguladı.
 
Bu değerlerin yaşatılması, davalarının yaşatılması anlamına geldiğine  işaret eden Yalçın, şöyle devam etti:
 
 "Ne var ki uzun bir süreden beri sosyal medyada, kendini ülkücü olarak  tanımlayan veya öyle olduğunu iddia eden bazı kimseler tarafından çeşitli  bahanelerle Milliyetçi-Ülkücü Hareketin siyasetteki temsilcisi olan MHP’yi,  MHP’nin Genel Başkan ve yönetimini hedef alan hafif meşrep ve ahlak dışı  paylaşımlar yapılmaktadır.
 
Camiamızın kutlu geleneklerine ve ülkücü ahlakına aykırı ifadelerle  dolu bu paylaşımlar, 'dava' kavramının ifade ettiği değerler bütünüyle asla  bağdaşmamaktadır. Üstelik bu paylaşımlarda, MHP camiasının sicilli düşmanlarıyla  bilhassa medyada 'fitne saçma' geleneğinin temsilcileri olan ve bir bardak suda  koparmaya çalışan bazı ahlaksız köşe yazarlarının referans alındığı  görülmektedir.
 
 Oysa Türk milliyetçilerinin yapması gereken şey; bu gibi zavallıların  bütün Milliyetçi-Ülkücü camiayı aşağılayan yorumlarını tenkit malzemesi olarak  kullanmak yerine, onlara gereken cevabı vermek olmalıdır. Çünkü onlar, MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli’nin şahsında hem partinin kurumsal kimliğini hem o makamın  manevi şahsiyetini ve hem de bütün camiamızı tahkir etmektedir. Onların ahlak  dışı ve yakışıksız yorumlarını referans göstermek; onların ekmeğine yağ sürmek,  kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına gelmektedir."
 
 Suni kurultay girişimleri
 

 Semih Yalçın, maksatlı ve kötü niyetli tenkitleriyle camialarının  insicamı bozmaya, birbirlerine olan inanç ve itimatlarını ortadan kaldırmaya  çalışan "bozgunculara" fırsat verilmemesi gerektiğini vurguladı.
 
Yalçın, açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:
 
"1 Kasım seçimlerinden sonra geleneklerimize, fikirlerimize, dokumuza,  meşrebimize, siyaset ve insan anlayışımıza aykırı birtakım yollarla başlatılan  'suni' kurultay girişimleri; nihayet mahkeme kapılarına kadar uzanmış, yargı  yoluyla MHP’yi kayyuma teslim etme çabasına dönüşmüştür. Yani Türk  milliyetçilerinin mukaddes ve mübarek davası, davalık olmuştur.
 
 Siyaset yapma ve siyasette çözüm üretme yolları bellidir. Normal  istikametten gitmek varken yargı tasarrufu altında politik çıkar temin etme  çabasının arkasında iyi niyet aranmaz. MHP; zaten günü geldiğinde, 2018’in  Mart’ında kurultayını yapacaktır. Üstelik ilçe kongreleri bu yılın ekim ayında  başlayacaktır."
 
 MHP Genel Başkanlığına aday olmanın, gerekli şartları taşıyan her  ülkücünün hakkı olduğuna dikkati çeken Yalçın, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
 "Ancak bu konuda iyi niyet ve sağduyu içeren, 'davaya hizmet' gayesi  güden davranış; MHP’nin geleneklerine zarar vermeden olağan kurultay sürecinin  akışına göre hareket etmek ve kurultayda resmen aday olup değerli delegelerimizin  karşısına çıkmaktır.
 
 Ne var ki, MHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayanlar ve o  yolda ittifak edenler tarafından bu yapılmamış, delege iradesi yerine mahkeme  kapıları tercih edilmiştir. Böylece söz konusu müteşebbislerin amacının üzüm  yemek değil, bağcıyı dövmek olduğu anlaşılmıştır."
 
Semih Yalçın, açıklamasında, Türkiye tarihinin en zor günlerini  yaşadığını, mevcut iktidar tarafından rejimin şekli ve niteliğinin  değiştirildiğini, demokratik parlamenter sistem yerine dikta rejimi kurulma  çabalarının devam ettiğini savundu.
 
 "Gereken ders verilecek"
 
 Sorunların tek çözüm adresinin partisi olduğunu ifade eden Yalçın,  şunları kaydetti:
 
"MHP’nin performansını, enerjisini ve gücünü suni kurultay  tartışmalarında harcamak, partimizi kişisel ihtiraslar ve şahsiyatın çıkmaz  sokağına yönlendirmeye çalışmak çok büyük vebaldir. MHP’yi geleneklerinden  uzaklaştırarak mahkeme koridorlarına sürüklemeye çalışanlar ve onlara alet  olanlar, bu vebal ve sorumluluğun altından kalkamayacaktır.
 
Adet ve teamüllerimiz doğrultusunda ülkücü iradenin normal yollardan  tecellisini beklemek yerine onu yargı erkinin vereceği karara mahkum etme  teşebbüsleri, aslında doğrudan ülkücü iradeyi hedef almıştır. Bu iyi niyetten  yoksun ve acul girişimlerden bir sonuç çıkmayacağı gibi; ülkücü irade, siyasi  geleneklerimize aykırı yöntemlerle onu zorlayanlara gereken dersi zamanı  geldiğinde verecektir."