Ve Sinan Oğan istediği koltuğu açıkladı

Ve Sinan Oğan istediği koltuğu açıkladı
Güncelleme:

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Göç Bakanlığı teklif ettiği" iddiası gündemdeyken Sinan Oğan The New York Times'a yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?" dedi.

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yaklaşırken gözlerin çevrildiği Sinan Oğan, The New York Times (NYT) gazetesine konuştu. İlk tur seçimlerinin 5.2 oy oranıyla üçüncü sırada tamamlayan ATA İttifakı'nın adayı, kendisine oy verenlerin yüzde 70'inin ikinci turda kendi açıkladığı ismi destekleyeceğini öne sürdü.

'HÜKÜMET POLİTİKASI DAHA DA SAĞA YÖNELEBİLİR'

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetti fakat ikinci turda belirleyici olabilir” başlığı ile yayınlanan haberde, “Milliyetçilerin bu seçimlerdeki güçlü performansı muhtemelen, özellikle ülkedeki Kürtler ve Suriyeli mülteciler söz konusu olduğunda, Türk hükümetinin politikasını önümüzdeki yıllarda daha da sağa çekecektir” ifadelerine yer verildi.

'BİRÇOK İSİMLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTIM'

Son günlerde 'çok meşgul' olduğunu söyleyen Oğan, “Günler çok yoğun geçiyor. Son 3 ya da 4 günümü böyle üst düzey isimlerle müzakere ederek geçiriyorum” dedi. 14 Mayıs'ın ardından aralarında kabine üyelerinin ve muhalefet liderlerinin de bulunduğu birçok isimden telefon aldığını belirten Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ofisi ile de görüştüğünü dile getirdi. 

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan‘ın Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeye yakın olduğu ve Göç Bakanlığı teklifi götürüldüğü iddia edilmişti.

'DESTEK KARŞILIĞINDA ÜST DÜZEY GÖREV TALEP EDECEK'

Bugün kararını açıklamayı planladığını söyleyen Oğan, belli bir adayı desteklemesinin karşılığında yönetimden üst düzey bir görev talep edeceğini ifade etti. Oğan, "Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?" dedi.

ERDOĞAN İLE KILIÇDAROĞLU'NU KARŞILAŞTIRDI

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nu kıyaslayan Oğan, Erdoğan'ın çalışma ahlakına hayran olduğunu söyledi ancak karar almadan önce başkalarına yeteri kadar danışmamasını eleştirdi. Oğan, Kılıçdaroğlu'nun 'Erdoğan kadar çalışkan olmadığını' ancak başkalarından da görüş aldığını belirtti.