Kılıçdaroğlu’nun Sinan Oğan'a teklifi ortaya çıktı: Göç Bakanlığı

Kılıçdaroğlu’nun Sinan Oğan'a teklifi ortaya çıktı: Göç Bakanlığı
Güncelleme:

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan‘ın Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeye yakın olduğu ve Göç Bakanlığı teklifi götürüldüğü iddia edildi.

Seçimlerde yüzde 5 oy alarak ikinci tur için kilit isim haline gelen ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan’ın cephesinde ağırlıklı görüşün CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme yönünde olduğu öğrenildi.

Oğan’ın Kılıçdaroğlu’nu destekleme noktasındaki pazarlığın ise özellikle bakanlık talebi üzerinden sürdüğü öğrenildi.

Gazete Pencere’nin edindiği bilgilere göre, Oğan’ın özellikle İçişleri Bakanlığı’nı talep ettiği, bunun yanı sıra Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda yeni kurulacak Göç Bakanlığı’nın da Oğan’a teklif olarak götürüldüğü öğrenildi.

Bugün ya da Oğan’ın kararı açıklayacağı takvim olarak duyurulan 19 Mayıs Cuma günü iki lider arasında bir görüşme yapılması bekleniyor.

SİNAN OĞAN'DAN RET: CUMHURBAŞKANI YARDIMCILIĞI VARKEN NEDEN BAKAN OLAYIM ?

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yaklaşırken gözlerin çevrildiği Sinan Oğan, The New York Times (NYT) gazetesine konuştu. İlk tur seçimlerinin 5.2 oy oranıyla üçüncü sırada tamamlayan ATA İttifakı'nın adayı, kendisine oy verenlerin yüzde 70'inin ikinci turda kendi açıkladığı ismi destekleyeceğini öne sürdü.

'HÜKÜMET POLİTİKASI DAHA DA SAĞA YÖNELEBİLİR'

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetti fakat ikinci turda belirleyici olabilir” başlığı ile yayınlanan haberde, “Milliyetçilerin bu seçimlerdeki güçlü performansı muhtemelen, özellikle ülkedeki Kürtler ve Suriyeli mülteciler söz konusu olduğunda, Türk hükümetinin politikasını önümüzdeki yıllarda daha da sağa çekecektir” ifadelerine yer verildi.

'BİRÇOK İSİMLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTIM'

Son günlerde 'çok meşgul' olduğunu söyleyen Oğan, “Günler çok yoğun geçiyor. Son 3 ya da 4 günümü böyle üst düzey isimlerle müzakere ederek geçiriyorum” dedi. 14 Mayıs'ın ardından aralarında kabine üyelerinin ve muhalefet liderlerinin de bulunduğu birçok isimden telefon aldığını belirten Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ofisi ile de görüştüğünü dile getirdi. 

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan‘ın Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeye yakın olduğu ve Göç Bakanlığı teklifi götürüldüğü iddia edilmişti.

'DESTEK KARŞILIĞINDA ÜST DÜZEY GÖREV TALEP EDECEK'

Bugün kararını açıklamayı planladığını söyleyen Oğan, belli bir adayı desteklemesinin karşılığında yönetimden üst düzey bir görev talep edeceğini ifade etti. Oğan, "Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?" dedi.

ERDOĞAN İLE KILIÇDAROĞLU'NU KARŞILAŞTIRDI

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nu kıyaslayan Oğan, Erdoğan'ın çalışma ahlakına hayran olduğunu söyledi ancak karar almadan önce başkalarına yeteri kadar danışmamasını eleştirdi. Oğan, Kılıçdaroğlu'nun 'Erdoğan kadar çalışkan olmadığını' ancak başkalarından da görüş aldığını belirtti.