için kaldı

Reçetelere sıkıyönetim geliyor !

Reçetelere sıkıyönetim geliyor !

Başta kanser ilaçları olmak üzere reçetelerde Türkiye genelinde inceleme yapan SGK müfettişleri ilaçların alakasız branş doktorlarınca yazıldığını tespit etti..

Türkiye genelinde illerin kamu hastanelerinde kanser hastaları adına düzenlenen çok sayıda usulsüz reçetenin tespit edilmesi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, denetim yaptı. Vatan'dan Mehmet Ali Demir'in haberine göre SGK müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonucunda bir rapor hazırlanarak Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı’na sunuldu. Müfettişlerin yaklaşık bine yakın usulsüz reçete üzerinde yaptığı incelemeler ilaç şebekesinin yöntemlerini de ortaya çıkarttı.

Alakasız doktorlardan

Müfettişlerin raporlarına yansıyan bilgilere göre; incelenen reçetelerin tamamına yakınında kanser hastalarının bilgisi dışında yazılan reçetelerin Onkoloji ve Hematoloji doktorları haricinde alakasız birimlerin doktorları tarafından düzenlendiği tespit edildi. Şebekenin kullandığı bir diğer yöntem ise daha önce kanser tedavisi gören hastaların bilgilerini kullanarak tedavi sürecinin bitmesine rağmen reçete düzenletildiği tespit edildi.

Yine şebekenin hasta yakını gibi davranarak usulsüz belgelerle ilaçları temin ettiğinin altının çizildiği raporda doktorlara uyarı yapıldı. Kanser hastalarına yönelik reçete hazırlanmadan önce doktorların hastalık sürecine vakıf olmaları istendi. Hasta ile ilgili tedavi sürecinin de raporları ve belgeleriyle takip edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Doktorlara ayrıca hastanın belirtilen ilaca ihtiyacı olup olmadığına bakmaları istendi.

Doktorlara hastaların durumunu göz önüne alarak ‘hastaları Onkoloji ve Hematoloji birimlerine yönlendirin’ denildi. Müfettişlerin dikkatini çeken bir nokta ise doktorların reçete yazmak için sisteme giriş yaptığı ‘e-şifre’nin hastanelerde çalışan banko elemanları, hemşireler ve sağlık memurlarınca da kullanıldıması oldu.