Türkiye'ye bir güzel haber daha !

Türkiye'ye bir güzel haber daha !

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin ardından UNESCO, bu yıl da Türkiye’den iki eseri listeye aldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İzmir Selçuk’taki Efes antik kentinin ‘UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındığını duyurdu. Bakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, tarihe ve kültüre gösterdikleri önemin meyvelerini bir bir topladıklarını belirtti.

“Almanya’dan beklediğimiz ikinci güzel haber de geldi. Efes artık resmen bir dünya mirası” diyen Çelik, Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’nda “Efes” dosyasınınUNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildiğini ifade etti.

Bakan Çelik, dönemin en önemli bilim, kültür ve sanat kenti olan Efes’in, antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olduğunu, tarih öncesi  dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri  boyunca yaklaşık 9 bin yıl kesintisiz yerleşim alanı olarak kullanıldığına işaret  ederek, Efes’in tarihin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti, kültürel ve  ticari merkez olduğunu vurguladı. Efes’in, bütün dünyanın üzerinde ortak kültürel miras olarak  mutabakata vardığı bir yer olduğuna dikkati çeken Çelik, “Dünyanın neresine giderseniz gidinAnadolu’dan bahsettiğiniz zaman insanların ortak referans noktası olarak Efes’i andığını görürsünüz. Ayrıca Efes, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri ve yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi  ağırlıyor” bilgisini paylaştı.

DAEŞ, insanlığı tehdit ediyor

Bakanlık olarak, Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasının korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmaların kararlılıkla devam edeceğini kaydeden Çelik, “Etrafımızdaki ülkelerde büyük trajediler yaşanıyor. Bu trajedilerin bir kısmı da kültürel mirasın yok edilmesidir. DAEŞ denilen insanlığın belası bir terör örgütü, insanlığın mirasını tehdit ederken Türkiye olarak, sahip olduğumuz zengin kültürel mirasa ve tarihe sahip çıkarak bu topraklarda yaşayan tüm medeniyetlerin  gelmiş geçmiş tüm devletlerin mirasçısı olduğumuz mesajını veriyoruz” dedi.

Türkiye’de 15 Kültür Mirası

Bakan Çelik, “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri”nin de listeye önceki gün alındığını ve böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısının 15’e yükseldiğini dile getirerek, “Bilindiği üzere her taraf devlet, yıl içinde en fazla iki alanını listeye aday gösterebilmektedir. Geçtiğimiz yıl yine iki dosya, Bergama ve Bursa Cumalıkızık ile Dünya Miras Listesi’ne adımızı yazdırmıştık. Bu yıl yeniden iki dosyanın kabul edilmesi çok önemli bir başarıdır. Adaylık süreci  boyunca Bakanlığımız ile ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yoğun bir çalışma yürütüldü. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2015 Yılı İtibariyle Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’nde yer alan tarihi yerler şöyle:
 
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçesi Kültürel Peyzajı
Efes Antik Kenti (İzmir)
İstanbul’un Tarihi Alanları
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Hattuşaş (Boğazköy)
Nemrut Dağı (Adıyaman)
Xanthos-Letoon (Antalya)
Hieropolis (Pamukkale)
Safranbolu (Karabük)
Truva Antik Kenti (Çanakkale)
Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)
Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)
Bergama Çok Katmanlı Kültür Peyzajı (İzmir)
Cumalıkızık (Bursa)