YSK Başkanvekili Çiftçi'den kıyak atama iddiasına yanıt

YSK Başkanvekili Çiftçi'den kıyak atama iddiasına yanıt
Güncelleme:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Erhan Çiftçi, AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde kardeşine kıyak atama yaptığı iddiaları için ilk kez konuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Erhan Çiftçi, kardeşleriyle ilgili iddialara ilişkin, "Maddi olaylar çarpıtılarak seçiminin yenilenmesi kararı kullandığım oy nedeniyle benim üzerimden YSK'nin yıpratılması amaçlanmaktadır. Bu tür haberlere itibar edilmemeli, YSK gibi anayasal yargı kurumlarının yıpratılmasına izin verilmemelidir" dedi.

Çiftçi, bazı basın organlarında yer alan, ağabeyi Ayhan Çiftçi'nin, Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde, mesleki deneyimiyle ilişkili olmamasına karşın, Karayolları Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığına getirildiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. 

Erhan Çiftçi, ağabeyi Ayhan Çiftçi'nin 2011 şubat ayında Afet İşleri Daire Başkanlığı görevinden Karayolları Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı görevine atandığını belirtti. Ayhan Çiftçi'nin yalnızca kurum değiştirdiğini, daire başkanlığı statüsünün aynı kaldığını dile getiren Çiftçi, kendisinin de o tarihte Danıştay Savcısı olarak görev yaptığını hatırlattı.

Kendisinin 2016'da Danıştay Genel Kurulunca YSK üyeliğine seçildiğini belirten Çiftçi, bu görevi yürütürken ağabeyi Ayhan Çiftçi'nin 8 Ekim 2018'de başmüfettişliğe getirildiğini ifade etti. Çiftçi, "Ben Başkanvekiliyken ağabeyim başmüfettiş yapıldı, aslında tenzilirütbe oldu. Dolayısıyla benim konumumla ağabeyimin görevlendirilmesi arasında bir ilişki yoktur." diye konuştu.

''Binali Yıldırım'dan YSK üyesinin ağabeyine kıyak'' iddiası''Binali Yıldırım'dan YSK üyesinin ağabeyine kıyak'' iddiası

Basında çıkan kardeşi Orhan Çiftçi ile ilgili haberleri de yalanlayan Çiftçi, Orhan Çiftçi'nin 2018 mayıs ayında Kırklareli Valisi iken merkeze çekildiğini bildirdi.

Kendisi başkanvekiliyken kardeşiyle ilgili burada da bir tenzilirütbe söz konusu olduğunu dile getiren Çiftçi, bu konudaki haberlerin YSK'nın yıpratılmasına yönelik olduğunu kaydetti.

Ailesi hakkında yapılan haberlerin Fetullahçı Terör Örgütü'nün yöntemleri kullanılarak, basın ahlak ilkeleri çarpıtılarak hazırlandığını belirten Çiftçi, "Maddi olaylar çarpıtılarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararda kullandığım oy nedeniyle benim üzerimden YSK'nin yıpratılması amaçlanmaktadır. Bu tür haberlere itibar edilmemeli, YSK gibi anayasal yargı kurumlarının yıpratılmasına izin verilmemelidir" ifadelerini kullandı.

Bazı basın organlarında, İBB seçimlerine iptal edilmesine karar veren 7 YSK üyesinden biri olan Erhan Çiftçinin ağabeyinin, Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde Binali Yıldırım tarafından üst düzey bir mevkiye atandığı ortaya çıktığı haberleri yer almıştı.  

Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde YSK üyesi Erhan Çiftçi'nin jeoloji mühendisi olan kardeşi Ayhan Çiftçi'yi 'Personel Daire Başkanı' olarak atadığı belirtilmişti. 

Haberlerde, Jeoloji mühendisi olan Ayhan Çiftçi’nin uzmanlık alanı olmamasına karşın Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Personel Daire Başkanlığı görevini 2017 yılına kadar yürüttüğü vurgulanmıştı.