A Haber'den ''vallahi pes, billahi pes'' dedirten habercilik

Güncelleme:

A Haber'de Halk Ekmek büfeleri önünde oluşan kuyruğun, ekmeği getiren araçların geç gelmesi nedeniyle oluştuğunu iddia etti.

AK Parti iktidarına yakınlığıyla bilinen A Haber'de, İstanbul'un Bağcılar ilçesinde bir vatandaşın Halk Ekmek'e ait aracın gecikmesi üzerine tepki göstermesi konu edildi.

Vatandaşın "Kuyruk oluştuktan sonra ekmek getiriyorlar” şeklindeki sözüyle servis edilen haberde, "'Yapılmak istenen algı ise çok basit. İnsanlar ucuz ekmek için diye kuyruğa giriyor' mesajı veriliyor" ifadesine yer verildi.

 Söz konusu görüntüde, Bağcılar Yüzyıl Mahallesi'ndeki Halk Ekmek büfesine saat 14:00'te gelmesi gereken ekmeğin saat 15:19'da geldiği anlatılıyor.

Görüntüleri çeken kişi, ekmek almak isteyen insanların büfe önünde 100 metreden fazla kuyruk oluşturduğunu belirterek, görevlilerin ekmeğin geç gelmesine gerekçe olarak araç arızası ve trafiği öne sürdüğünü söylüyor.

Görüntüleri haberleştiren A Haber, "'İnsanlar ucuz ekmek alsın diye kuyruğa giriyor' mesajı veriliyor"  dedi. Ayrıca, Halk Ekmek A.Ş'nin kapasitenin altında üretim yaptığını ve servis saatlerinin geciktirildiği iddiaları da yer aldı. 

Ancak haberde şu sorunun yanıtı yoktu: "İnsanlar neden fırına gitmek yerine 1 saat 19 dakika kuyrukta bekliyor?"

 İSTANBUL'DA EKMEK NE KADAR?

İstanbul'da gramajı 210'a düşürülen ekmek, 3.5 liraya satılıyor. Fırıncılar buna gerekçe olarak maliyet artışlarını gösteriyor.

Halk Ekmek'teki gramajı 250 gram olan ekmeğin fiyatı ise 1 lira 25 kuruş.