Otomotivde sevindirici haberler var

Otomotivde sevindirici haberler var

Otomotiv sektörü 10 günde 1.3 milyar dolarlık yatırım açıkladı..

2015 yılını rekorlarla kapatan otomotiv sektörü 2016’da Türkiye’de ve komşu ülkelerde yaşanan olumsuz gelişmelere aldırış etmedi. Alman Mercedes ve Japon Toyota’dan sonra Tofaş da 450 milyon dolarlık yatırım açıkladı. Ford’un da 2016 yılı bütçesine koyduğu 240 milyon dolarlık yatırım hedefiyle birlikte 10 günde otomotiv sektörünün açıkladığı yatırım tutarı 1.3 milyar dolarla rekor seviye çıktı.

Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre 2015 yılında üretim, ihracat, satış ve istihdam rekoru kıran otomotiv sektörü 2016 yılına ise yatırım rekoruyla başladı. Otomotiv devleri Türkiye’de ve bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2016’da yatırım atağına kalktı. 10 Şubat’ta önce Alman Mercedes, Aksaray fabrikasına 125 milyon dolar (113 milyon Euro ) yatırım yapacağını açıkladı.

Hemen 2 gün sonra Japon otomotiv devi Toyota, Adapazarı fabrikasına 450 milyon dolar yatırım yaparak 3’üncü modeli üreteceğini ve kapasitelerini 280 bin adede çıkartacağını deklare etti. Toyota’nın bu kararından kısa bir süre sonra ise Ford Otosan, 2016 yılı bütçesine 240 milyon dolar (215 milyon Euro) tutarında yeni yatırım koyduğunu yayınlandı. Yatırımlarda son noktayı ise Tofaş koydu.

Tofaş, son iki yılda 734 milyon dolar (667 milyon Euro) yatırım yaptığı Fiat Egea Ailesi’nin ilk modeli sedanın ardından bu yıl 450 milyon dolar (400 milyon Euro) yatırımla ailenin hatchback ve stationwagon versiyonlarını üreteceğini açıkladı. Böylece yaklaşık 10 günde otomotiv devlerinin yaptığı yatırım toplamı 1.3 milyar dolara yaklaştı. Bu dev markalara bu yıl Oyak Renault, Hyundai ve Honda’da da eklenirse yatırım miktarının 2 milyar doları bulması içten bile değil.

PAZARI DA BÜYÜTECEK

Şubat ayının son yatırımını açıklayan Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu, düzenlendiği basın toplantısında 2015’i 10 milyar liralık ciro ile kapattıklarını hatırlatarak yeni yatırımları hakkında şu bilgileri verdi: “2014’te 330, 2015’te 377 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. 2016’da yatırım tutarımız ise yaklaşık 400 milyon Euro (450 milyon dolar) seviyesinde gerçekleşecek. 3 yılda toplam yatırım tutarı 1.1 milyar Euro’ya (1.2 milyar dolar) ulaşmış olacak. Üretim ve ürün teknolojisi konularına yaptığımız yatırımlar olmasa yeni projelerimizi ülkemize kazandıramazdık.

Fiat Egea yurtdışı satışları ilk planda 2016’da başlayacaktı bunu 2 ay öne çektik. Yılı yaklaşık 4 bin adet Egea ihracatıyla tamamladık. Türkiye’de ocak sonu itibarıyla satış rakamımızın 7 bini aştığı görülüyor. Henüz Avrupa pazarlarında çok yeni olmasına rağmen, içinde Türkiye pazarı da olmakla birlikte, EMEA bölgesi genelinden 15 bin adetlik sipariş aldık. Bu rakamlar bugüne kadar sedan versiyonlara sıcak bakmayan Avrupalı tüketicilerin bakış açısının değişmekte olduğunu da gösteriyor. Görünen o ki Avrupa Egea ile sedan pazarını büyütecek. İhracat planımızda şimdilik 44 ülke var."

TEK HAT 5 FARKLI ÜRÜN

Tofaş’ın 2015 yılında ciroda 10 milyarlar kulübüne girdiğini ama yılın en önemli yatırımının Ar-Ge ve üretim yetkinliklerinde gerçekleştiğini anlatan Cengiz Eroldu, şöyle konuştu: “10 milyar TL ciro aslında bizim için tarihi bir rakam. Fakat 2015’te Tofaş’ın asıl kazanımı Ar-Ge ve üretim yetkinlikleri konusunda oldu. Tüm bilgi birikimimizi Egea üretim hatlarına aktardık. Egea ile sadece ürünü değil bir anlamda fabrikamızın altyapısını da güncellemiş olduk. FCA’nın Avrupa’daki 4 kalıp merkezinden biriyiz.  Gövde atölyesinde üç adet ana hatta sahibiz. Egea Ailesi için bir ‘Flex Line’ yani esnek hat oluşturduk. Üretim bandımızı en ince ayrıntısına kadar sanal ortamda planlayıp, zaman, mekan ve stok maliyetini en aza indirerecek şekilde tasarlayıp kurduk. Bu şekilde kayıpsız ve sıfır hata ile üretim yapabiliyoruz. ‘Flex Line’ ile Egea gövde hattında 3, montaj hattında 5 değişik ürün üretiliyor. Aynı platforma sahip 9 araca kadar üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Montajda 2 adet hattımız var. Doblo hattı ve MCV/Linea/Egea hattı. Her istasyondaki kalitenin garanti edilmesi bizim için çok önemli.”