Check-Up kapsamında neler yapılıyor?

Check-Up kapsamında neler yapılıyor?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Burcu Aydemir, genel olarak Check-Up kapsamında bulunan hizmetleri anlattı.

Neden Check-Up yaptırmalıyız?

Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlıyor. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavisi çok daha pahalı hem de sağlık artık bir kez bozulmuş oluyor. İşte bu nedenle, hiç şikâyeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekiyor. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişiyor.

Çağımızın hastalıları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece önemli. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikâyete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhis ve düzenli tedavi büyük önem taşıyor. Bazen önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabiliyor.

Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Genel olarak herhangi bir şikâyetiniz yoksa yaşınıza göre önerdiğimiz check-up aralığı;

20'li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı değerlerinizi 1 kez ölçtürebilirsiniz. Değerler normal çıkarsa 30 yaşına kadar 5 yıl aralıklarla, 30–40 yaş aralığında 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl

Genel olarak Check-Up kapsamında bulunan hizmetler;

Fizik MuayeneKan yağlarının ölçümüKan şekeri ölçümüMetabolizma göstergelerinin ölçümüKaraciğer ve böbrek fonksiyonları testleriKan hücre sayımlarıİdrar tahliliAkciğer görüntülemesiGöz ve kulak-burun-boğaz tetkikleriKarın içi organların tetkiki için batın ultrasonografisiKalp tetkikleriTiroit ve hormon tetkikleriKadınlarda meme muayenesi ve tetkikleriErkeklerde prostat tetkikleri

Adım Adım Check- Up

• Check-Up için birkaç gün önceden randevu alınması gerekiyor.
• Hastanede sizi Check Up yetkilisi karşılıyor. Bundan sonraki tüm süreçlerde check-up yetkilisi size eşlik ediyor.
• Check-up'a randevu saatinde gelen kişi aç olmalıdır.
•Kişiye özel check-up paneli için doktorunuzla görüşüp size en uygun olan belirleniyor.
• Check Up tetkikleri sabah saat 08.30 civarında başlar, yaklaşık olarak yarım gün sürer ve bir sonraki gün, uzman doktorun muayenesiyle sonuçlanır.
•Tetkikler için aç gelmeniz gerekiyor.
•Öncelikle laboratuvar tetkikleri yapılıyor.
•İkinci aşamada radyolojik tetkiklere geçiliyor.
•Tetkikler yaklaşık yarım gün sürüyor.
•Check Up içeriğinde tüm tetkiklere ait sonuçlarınız, muayene bulgularınız ile birleştiriliyor. Sonuç görüşmesi sırasında doktorunuz bulgu ve tespitlerini açıklayıp tıbbi önerilerini sunuyor.

Dr. Burcu Aydemir