Çocuklara takvim dışı aşı çağrısı

Çocuklara takvim dışı aşı çağrısı
Güncelleme:

Aşıların korunabilir hastalıklara karşı çocuğun bağışıklık sistemini çalıştırarak, güvenilir ve etkili bir savunma oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu "Çocuğa takvim dışı aşılar da yapılmalı" çağrısı yaptı.

Türkiye’de her yıl 24- 30 Nisan haftası ulusal aşı haftası olarak kabul ediliyor ve farkındalık oluşturmak için çalışmalar yapıyor. Ulusal aşı takviminde olan veya olmayıp uzmanlarca önerilen aşılar konusunda bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, her ülkenin aşı takviminin farklı olduğunu ve ulusal aşı takviminin de ülkelerin ihtiyacına göre belirlendiğini söyledi. Süleymanoğlu “Aşı takviminde yer alan aşılar, hepatit B, tüberküloz (BCG), difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, H. influenza tip b, pnömokok (zatürre), kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği ve hepatit A aşılarıdır” dedi.

ROTAVİRÜS AŞISI

Süleymanoğlu “Çocuklarda yıl boyunca ishal, kusma ve ateş ile seyreden hastalığa yol açan rotavirüs için ağızdan uygulanan aşı bulunmaktadır. 2. ve 6. ay arasında toplam 2 ya da 3 dozda uygulanan güvenilir ve etkin aşılardır” açıklaması yaptı.

MENİNGOKOK AŞILARI

Ülkemizde 2 tip meningokok aşısı bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Süleymanoğlu “Biri meningokok bakterisinin A,C,W ve Y tiplerine karşı, diğeri de B tipine karşı koruma sağlamaktadır. İki tip aşının da menenjite karşı korunmak için çocuklara uygulanması gerekir. Bu aşılar uygulama yaşına göre 2 ya da 3 doz şeklinde yapılmaktadır. 2. aydan sonra aşılara başlanabilir” diye konuştu.

MEVSİMSEL GRİP AŞISI

“Her yıl eylül ve aralık ayları arasında 6 aydan büyük bütün çocuklara mevsimsel grip aşısı (influenza) aşısı yapılması önerilmektedir” diyen Süleymanoğlu, şu bilgileri paylaştı: “Son yıllarda gündemin ilk sıralarında yer alan Kovid-19 için yeterli güvenilirlikte ve etkinlikte aşı bulunmaktadır. Bu aşıların çocuklarda uygulanmasının güvenilir ve etkili olduğuna ait yeterli bilimsel kanıt mevcuttur. Aşı zamanı ve doz aralığı Sağlık Bakanlığı’nın güncel yönlendirmesine göre yapılması önerilmektedir.”

HPV AŞISI UYGULANMALI

Prof. Dr. Süleymanoğlu, aşı takviminde yer almayan HPV aşısını da önerdiğini belirterek, “Kanser aşısı olarak bilinen, cinsel ilişki yoluyla geçen, rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilen virüslere karşı koruyan HPV aşısının, kızlarda cinsel hayatları başlamadan önce iki doz olarak uygulanması önerilir. Erkek çocuklara da bu aşının uygulanması toplum sağlığı açısından faydalıdır” diye konuştu.