Topuklu ayakkabı giyen kadınlar dikkat !

Topuklu ayakkabı giyen kadınlar dikkat !

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Güven Erdoğ, varis hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Güven Erdoğ, "Varis vücudun her yerinde görülebilir ve çeşitli tetikleyicileri vardır, örneğin topuklu ayakkabı giyen kadınlarda varis kaçınılmazdır" dedi.

Toplardamarın genişlemesi ve şişmesi sonucunda meydana gelen Varis hastalığı, vücudun en fazla basınç altında kalan bacak kısımlarda sıkça görülüyor. Özellikle uzun süre ayakta kalmayı veya uzun süre oturmayı gerektiren meslek gruplarında görülen Varis hastalığı, günümüzde çok sık görülmeye başlandı. Vücudun dış kısımlarında meydana geldiği için estetik bir bozukluk oluşturan varisler, insanlar üzerinde psikolojik etkiler de oluşturabiliyor.

"VARİS VÜCUDUN HER YERİNDE GÖRÜLEBİLİR"

Varis hastalığı hakkında bilgiler veren Özel Medilife Beylikdüzü Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahı olan Prof. Dr. Güven Erdoğ, "Toplardamarların genişlemesine varis adı verilir. Ama varis dediğimiz zaman genellikle alt ekstreme dediğimiz bacaklardaki damarların genişlemesi akla gelir. Toplardamarlar her yerde genişleme yaparlar. Mesela testislerde genişleme yapar buna varikosel denir. Makatta da toplardamar genişlemesi olur buna da hemoroid denir. Beyinde toplardamarların genişlemesine de migren denir. Yani varis her yerde görülebilir. Nerede toplardamar var orada varis var" dedi.

"VARİSLERİ OLAN HAMİLE KADINLARIN DAMAR CERRAHINA MUTLAKA GİTMELERİ GEREKİR"

Varis hastalığının kadınlarda sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Erdoğ, "Hamile kadınlar, artık hamileliklerinin altıncı ayından sonra çocuklar toplardamarlar üzerine bastıracağı için kendilerine daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu yüzden kadınlarımız sürekli olarak ayakta durmasınlar, ayakta duruyorlarsa da parmak uçlarını hafif bir şekilde yaylansınlar, ya da ayak değiştirsinler. Bu yapacakları küçük egzersizler onları ileri de oluşacak varislerden korur. Hamile kadınlarımızın varis çorapları alarak kullanmaları lazım. Karın kısmı geniş çoraplar olduğu için ayağınıza giydiğiniz zaman kişiyi dıştan doğru sardığı için hafif bir şekilde sıkarak kişinin varislerinin gelişmesine engel olur. Çocuk doğduktan sonra üç ay sonra hamilelik sürecinde oluşan varislerin tamamı kaybolur. Artık üç aydan sonra kalanlar kalıcı varislerdir ve onlar tedavi edilmelidirler. Ama varisleriniz varsa ve hamile kaldıysanız mutlaka bir damar cerrahına gidip görülmeniz lazım" diye konuştu.

"TOPUKLU AYAKKABI GİYEN KADINLARDA VARİS KAÇINILMAZDIR"

Kadınların giyim kuşamının varislere etki edebileceğini dile getiren Prof. Dr. Güven Erdoğ, "Kadınlar için en uygun olan ayakkabı türü, onların sevmedikleri öğretmen topuklu ayakkabı tarzıdır. Kadınlar o ayakkabıları hiç sevmezler ama vücudun ve toplardamarların en rahat ettiren ayakkabılar onlardır. Eğer kadınlar bir yere giderken illaki topuklu ayakkabı giymek istiyorlarsa, muhakkak yanlarında normal ayakkabı da bulundursunlar, oradan çıkınca muhakkak değiştirsinler. Eğer ki kadınlar illaki topuklu ayakkabı giyeceğim diyorsa da varis kaçınılmazdır" şeklinde konuştu.

"VARİS TEDAVİSİNDE MUTLAKA DAMAR FİLMİ ÇEKİLMELİDİR"

"Büyük olan varislerin muhakkak tedavi edilmesi lazım" diyen Erdoğ, "Bir doktora varis tedavisi için gittiğiniz zaman mutlaka damarlarınızın içinin filminin çekmesini isteyiniz. Damarların içinin filmi çekilmeden yapılan tedavilerde çok başarılı olduğunu söyleyemem. Eğer ki içeride hastalık varsa istediğiniz kadar dışarıya makyaj yapın, o makyaj mutlaka bozulacaktır. Eğer ki içeride bir terslik varsa öncelikle onun tedavi edilmesi lazım. Yani önce damarda ne var ne yok diye doktorlar buna bakacak ondan sonra tedavisini yapacak" ifadelerini kullandı.

"VARİS TEDAVİLERİ ARTIK ÇOK BASİT"

Varis tedavilerinin kişiden kişiye değiştiğini ve artık kolaylaştığını vurgulayan Prof. Dr. Erdoğ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Varisler için yeni yaptığımız bir tedavi türü var, onları yapıştırıyoruz. Gerçekten dokuyu dokuya yapıştıran bir takım yapıştırıcılar var. İnsan vücuduna uygun olarak yapılmış yapıştırıcılar. Damarın içine girip yapıştırıcıyı veriyorsunuz. Ortalama olarak 30 saniye sonra kişinin varisleri bitiyor. En son damara girdiğinizi bir iğne deliği var orayı da yapışkanla yapıştırıp hastayı gönderiyorsunuz. Varis tedavisi çok basit oldu. Ama sadece yapıştırma olarak varis tedavisi yok. Lazeri var, radyo frekansı var, cerrahi işlemleri var. Yani hastalığını tedavisi kişiden kişiye göre değişiyor."