Süper Lig'e ''La Liga'' modeli geliyor! TFF'den VAR kararı

Süper Lig'e ''La Liga'' modeli geliyor! TFF'den VAR kararı
Güncelleme:

Türkiye Futbol Federasyonu, VAR konuşmalarının yayınlanması için hazırlık yapıyor. İspanya'da tartışmalı pozisyonların VAR kayıtları maç sonrası paylaşılıyor.

TFF'nin Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda Eröğüt, Trendyol Süper Lig’de hayata geçirilen Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin çalışma prensipleri, VAR kayıtlarının yayınlanıp yayınlanmayacağı, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) yapısının değişip değişmeyeceği gibi konularda açıklamalarda bulundu.

VAR Merkezi’nde VAR hakemi Mustafa İlker Coşkun uygulamalı olarak hem VAR pozisyonları hem de yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl çalıştığına dair bir sunum gerçekleştirdi. Coşkun, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile Süper Lig maçlarının oynandığı her stadyuma yüksek çözünürlüklü 10’ar kamera yerleştirildiğini bu kameraların anlık olarak VAR merkezine görüntü ilettiğini, bu sayede yayıncı kuruluşa iletilen animasyon dahil bir pozisyonun incelenme süresinin ciddi anlamda azaldığına dikkati çekti. Bunun en güzel örneğinin son hafta oynanan maçlarda görüldüğünü vurgulayan Coşkun, ofsayt pozisyonlarının saniyeler içerisinde sonuçlandığını ve oyunun akışının hızlandığını ifade etti. Mustafa İlker Coşkun yeni sistemle birlikte "insani" müdahalelerin de giderek azaldığını ve teknolojinin daha fazla devrede olduğunu vurguladı.

VAR kayıtları açıklanacak

Türkiye Futbol Federasyonu, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin ardından VAR konuşmalarının yayınlanması için hazırlık yapıyor.  İspanya La Liga’da VAR kayıtlarını hakemin çağırıldığı pozisyonları günün maçları bitikten sonra yayınlıyor. 

Bu model örnek alınarak Türkiye’de de Süper Lig’de VAR konuşmalarının yayınlanması için testleri yapılıyor. 

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), VAR konuşmalarının hakem VAR'a çağrıldığı an ile ilgili yayınına izin veriyor. 

Gözlemciler için yeni puanlama sistemi

26. haftadan itibaren uygulanması planlanan yeni gözlemci uygulaması da geliyor. 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey yabancı gözlemcileri hakem notuna etkileri yüzde 50 olacak. Statta maçta görevli gözlemci hakem puanına etkisi yüzde 30, VAR hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin anketiyle verilecek not toplam nota etkisi yüzde 20 baz alınacak.

Yabancı gözlemci geliyor

Türk futbolunun mevcut yapısında hakemlerin aldıkları puanlarda gözlemcilerin etkilerini anlatan Eröğüt, yeni dönemde bu yapıyı da değiştireceklerini, 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey görevlilerinin artık gözlemci olarak Türk hakemliğinde belirleyici olacağını ifade etti.

UEFA’nın eski elit hakemlerinden oluşan bu gözlemci grubunun notları yeni dönemde hakem puanının yüzde 50’sine tekabül edecek. Yeni dönemde TV gözlemcileri olmayacak. Stattaki maç gözlemcilerinin hakem puanına etkisi yüzde 30 olacak.

MHK’nin yapısı değişiyor

Önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan uygulamalardan biri de TFF’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve Kulüpler Birliği ile istişare ettiği MHK'nin yapısının değiştirilmesi.

Planlamaya göre yeni MHK, 5 üyeden oluşacak. Bu üyelerin 3’ü daha önce olduğu gibi yine TFF tarafından belirlenecek, 2 üye ise Kulüpler Birliği’nin önereceği ve üzerinde uzlaşma sağlayacağı kişiler olacak. Burada bir noktaya açıklık getiren Eröğüt, "Kamuoyunda yanlış bir anlaşılma oldu. Kulüpler Birliği temsilcilerinin kulüp temsilcileri olacağı zannediliyor. Bu açıkça FIFA kurallarına da aykırı. Böyle bir şey söz konusu değil. Kulüpler Birliğinin önereceği ama kulüp üyeliği bulunmayan kişiler olacak." diye konuştu.